وزیر دفاع آمریکا: ارتش پاکستان در آستانه حمله به مراکز طالبان است

پانه تا در افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption وزیر دفاع آمریکا از موفقیت در مقابله با شورشیان طالبان در افغانستان خبر داده است

به گفته وزیر دفاع آمریکا، پاکستان در صدد حمله به مراکز نفرات طالبان در آن کشور است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، در مصاحبه با این خبرگزاری گفته است که ژنرال اشفق پرویز کیانی، رئیس ستاد نیروی زمینی ارتش پاکستان، طرح عملیاتی حمله به مراکز تجمع طالبان در مناطق قبیله نشین این کشور را در ملاقات با ژنرال جان آلن، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان مطرح کرده است.

براساس این گزارش، قرار است عملیات ارتش پاکستان به زودی در مناطق فعالیت طالبان پاکستانی در نزدیکی مرز با افغانستان به اجرا در آید. این منطقه همچنین مخفیگاه رهبران شبکه حقانی، وابسته به شبکه القاعده است.

آقای پانه‌تا از زمان آغاز عملیات مورد اشاره ژنرال کیانی ابراز بی اطلاعی کرده اما گفته است که انتظار می رود این عملیات در آینده نزدیک به اجرا گذاشته شود.

هدف اصلی عملیات مورد اشاره وزیر دفاع آمریکا بیشتر مراکز تجمع، مخفیگاه ها و نفرات طالبان پاکستانی است.

آقای پانه‌تا در این مصاحبه از اظهارات ژنرال کیانی ابراز خرسندی کرده هر چند از نظر آمریکا، منظور کردن شبکه حقانی به عنوان هدف دیگر این عملیات مطلوب‌تر می بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption خبر عملیات علیه طالبان پاکستانی در ملاقات کیانی با فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان مطرح شد

برخی مقامات آمریکایی در گذشته از دست داشتن این شبکه در عملیات مسلحانه در داخل افغانستان خبر داده و احتمال ارتباط این گروه با برخی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی پاکستان را مطرح کرده بودند اما مقامات پاکستان همواره این اتهام را رد کرده اند.

دولت آمریکا همچنین آنچه را که خودداری رهبران پاکستان در مقابله موثر با نیروهای طالبان و متحدان آنان در پاکستان می داند مورد انتقاد قرار داده و گفته بود که شورشیان مخالف دولت افغانستان عملیات خود را از پایگاه هایی در داخل خاک پاکستان سازماندهی و هدایت می کنند.

آقای پانه‌تا در اشاره به تعلل پاکستان در هدف قرار دادن نیروهای طالبان، گفته است که مقامات پاکستانی در این مورد بسیار صحبت کرده اند و افزود "صراحتا بگویم، تقریبا امیدی نداشتم که در این زمینه اقدام عملی صورت گیرد اما به نظر می رسد که پاکستانی ها سرانجام تصمیم دارند دست به کار شوند."

ضعف طالبان

لئون پانه‌تا در این مصاحبه به تشدید حملات طالبان به نیروهای آمریکایی در افغانستان هم اشاره کرد و گفت که این تحول نشان می دهد که طالبان می کوشند به موفقیتی دست یابد و افزود که فرماندهان آمریکایی اطمینان داده اند که این حملات شدید موقتی است و ادامه دار نخواهد بود.

حق نشر عکس AP
Image caption نفرات طالبان در مناطق مرزی پاکستان با افغانستان حضور گسترده دارند

وی افزود: "در عین حال، ما اوضاع را از نزدیک زیر نظر داریم."

در مورد حمله نفرات ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان به نظامیان خارجی، وزیر دفاع آمریکا به آسوشیتدپرس گفت که این نوع اقدامات منعکس کننده تلاش طالبان برای به کار گیری "شیوه های نا متعارف" علیه نیروهای ائتلاف بین المللی است زیرا شورشیان افغان می دانند که توانایی شکست نیروهای ائتلاف در صحنه جنگ را ندارند.

آقای پانه‌تا گفت که طالبان طی دو سال اخیر قادر نبوده اند مناطقی را که از دست داده اند بار دیگر به دست آورند و افزود: "به همین دلیل، فکر می کنم که شما شاهد بوده اید آنان به استراتژِی حملات نامتعارف از جمله کاربرد وسایل انفجاری و تشویق نیروهای افغان به حمله به نظامیان ائتلاف متوسل می شوند."

وزیر دفاع آمریکا از اقدام حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در محکومیت حمله نفرات افغان به نظامیان خارجی قدردانی کرد و گفت که آقای کرزی دستور تحقیق در این زمینه را صادر کرده و از مسئولان مربوطه خواسته است تمهیدات لازم برای حفاظت از جان نظامیان خارجی را به اجرا بگذارند.

در مورد نقش پاکستان در بازگرداندن امنیت به منطقه، لئون پانه‌تا گفت که روابط بین نظامیان آمریکایی و پاکستانی که در پی کشته شدن بیست و چهار نظامی پاکستانی در عملیات نیروهای آمریکایی به شدت تیره شده بود اخیرا بهبود یافته است.

وی ابراز امیدواری کرده است که به زودی، نیروهای پاکستانی عملیات علیه گروه حقانی را نیز مورد بررسی قرار دهند.

مطالب مرتبط