پنتاگون: انتظار تغییرات در ارتش مصر را داشتیم

به روز شده:  09:33 گرينويچ - سه شنبه 14 اوت 2012 - 24 مرداد 1391

محمد مرسی، عبدالفتاح السیسی را به عنوان وزیر دفاع جدید و فرمانده نیروهای مسلح انتخاب کرد

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفته است که آمریکا انتظار تغییرات در ارتش مصر را داشته است.

این واکنش پس از آن صورت می گیرد که محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر روز یکشنبه ۱۲ اوت ( ۲۲ مرداد) دستور بازنشستگی فیلدمارشال حسین طنطاوی، وزیر دفاع و معاون او سامی عنان، رئیس ستاد ارتش مصر را صادر کرد.

در همین رابطه جورج لیتل، سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت:"ما انتظار داشتیم که آقای مرسی تغییراتی را در رهبری ارتش ایجاد کند."

به گفته سخنگوی پنتاگون، آمریکا و به خصوص وزارت دفاع خواستار ادامه روابط نزدیک با شورای عالی نیروهای مسلح مصر هستند.

این اقدام پس از هفته ها تنش بین آقای مرسی و ارتش صورت می گیرد.

آقای مرسی که قبل از انتخابات ریاست جمهوری از اعضای گروه اسلامگرای اخوان المسلمین بود، پس از پیروزی در این انتخابات از سمت های خود در این گروه کناره گیری کرد.

ارتش مصر به دنبال سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق، کنترل کشور را در اختیار گرفت.

هرچند تصمیم آقای مرسی در مورد برکناری وزیر دفاع و معاون او با شگفتی ناظران روبرو شد، اما به گفته کیم قطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن هیچ نشانه ای از این شگفتی دربین مقامات آمریکایی دیده نشده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی مقامات جدید در وزارت دفاع مصر همگی در آمریکا آموزش دیده اند و برای پنتاگون، چهره های شناخته شده ای هستند.

سخنگوی پنتاگون در این باره گفته است: "ژنرال خلیل السیسی، وزیر جدید دفاع، فردی شناخته شده برای ما است . او یکی از مقامات شورای عالی نیروهای مسلح مصر است و ما معتقدیم که می توانیم به همکاری های نزدیک با مصر ادامه بدهیم."

به گفته سخنگوی پنتاگون، لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا درانتظار دیدار با وزیر جدید دفاع "در نزدیکترین زمان ممکن " است.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هم گفته است بسیار مهم است که رهبران غیرنظامی مصر و ارتش این کشور برای "سرعت بخشیدن به روند انتقال به سوی دموکراسی در مصر" با هم همکاری داشته باشند.

مصر از زمان پیمان صلح با اسرائیل در سال ۱۹۷۹، از متحدان کلیدی آمریکا بوده است.

از زمان انتخاب آقای مرسی به عنوان اولین رئیس جمهور پس از دوران حسنی مبارک، نگرانی هایی نسبت به احتمال از سرگیری مذاکرات درباره این پیمان صلح ابراز شده است.

از زمان برکناری فیلد مارشال حسین طنطاوی، ارتش مصر واکنشی که حاکی از نارضایتی باشد از خود نشان نداده است.

به گفته خبرنگاران، مردم مصر برکناری وزیر دفاع و معاون او را جنگ قدرت بین سیاستمداران تازه انتخاب شده و ژنرال هایی که سالها در قدرت بودند، می دانند.

آقای مرسی همچنین روز یکشنبه ۱۴ اوت اختیارات ویژه ای را که شورای عالی نظامی با هدف کاهش اختیارات رئیس جمهور برای خود قائل شده بود، لغو کرد.

از جمله اختیارات لغو شده شورای عالی نظامی، انتصاب فرماندهان و یا تمدید زمان دوره خدمت آنهاست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.