تحقیق دادستانی نظامی تاجیکستان در باره پرونده قتل ساکنان خاروغ

به روز شده:  16:23 گرينويچ - سه شنبه 14 اوت 2012 - 24 مرداد 1391

حادثه شلیک گلوله به خودرو در نزدیکی تونلهای راه منتهی به ناحیه مرغاب واقع در مرز با چین رخ داده است

دادستانی ولایت بدخشان تحقیق پرونده جنایی در رابطه با شلیک گلوله به یک اتومبیل مربوط به ساکنان شهر خاروغ را به مسئولان دادستانی نظامی این شهر وا‌گذار کرده است.

محمد ارباب اف، یک مسئول دادستانی ولایت بدخشان روز سه‌شنبه‌، ۱۴ اوت در صحبت تلفنی به بی بی سی گفت: "نهاد ما پرونده جنایی در رابطه با این حادثه را باز کرده و ادامه‌ تحقیق آن را به کارمندان دادستانی نظامی شهر خاروغ سپردیم.”

هرچند آقای ارباب اف از شرح جزئیات بیشتر در مورد سبب انتقال یافتن تحقیق این پرونده به دادستانی نظامی خودداری کرده، ولی به احتمال زیاد دست داشتن نظامیان وزارت دفاع در این قضیه سبب اصلی این امر است.

آقای ارباب اف، روز گذشته از طریق تلویزیون ولایت بدخشان نیز در باره این حادثه اطلاع داد و اظهار داشت که طبق تحقیقات مقدماتی، دلیل وادار شدن نظامیان به شلیک گلوله، خودداری راننده از توقف ماشین برای بازرسی مدارک در پاسگاه واقع در حومه شهر خاروغ بوده است.

به گفته وی، مسئولان پاسگاه وادار شده‌اند که برای بی‌خطری منطقه و نگاه داشتن ماشین از حرکت، شلیک کنند.

این حادثه بعد از ظهر روز جمعه در پاسگاه پلیس، واقع در روستای موسوم به بدور در حومه شهر خاروغ رخ داد. در پی این حادثه دو نفر کشته و دو نفر دیگر، از جمله یک زن بزرگسال، جراحتها برداشتند.

صبح روز شنبه در شهر خاروغ گردهمایی پنجصدنفری ساکنان مرکز ولایت بدخشان برگزار شد و تظاهرکنندگان خواستار تحقیق در باره این حادثه و مجازات افراد متهم شدند.

محمدباقر محمدباقراف، یکی از فرماندهان پیشین مخالفان که دولت او را فعلاً در صادر کردن جرایم مختلف متهم دانسته است، در این گردهمایی سخنرانی کرده و وعده داده است که در صورت عدم رسیدگی به این حادثه، روز ۱۴ اوت، مردم جمع آمده دوباره در میدان شهر خاروغ تجمع خواهند کرد.

ولی رحمان گلزار، سخنگوی حکومت ولایت بدخشان، امروز در صحبت تلفنی به بی بی سی گفت، فعلاً وضع شهر خاروغ آرام است و تجمع افراد به نظر نمی‌رسد.

به گفته آقای گلزار، خروج نظامیان نیز از این ولایت آغاز شده و تا حال بیش از ۱۸۰ نفر نظامیان از شهر خاروغ بیرون کشیده شدند.

آقای گلزار همچنین خبر برخی از رسانه‌ها در مورد شرکت داوطلبان، از جمله ساکنان شهر در پاسگاهها برای حفاظت از امنیت را تکذیب کرد و گفت: "در پاسگاهها بیشتر پلیس و نظامیان نوبتدار هستند."

ناآرامیها در شهر خاروغ، ۲۴ ژوئیه سال جاری بعد از آغاز عملیات نیروهای دولتی علیه افراد مظنون به قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس فقید بخش کمیته امنیت ولایت بدخشان آغاز شد.

هرچند آن زمان هدف اصلی این عملیات بازداشت چهار فرد مظنون در قتل ژنرال نظراف عنوان شده بود، ولی سپس نیروهای انتظامی بازداشت چهار نفر از فرماندهان پیشین مخالفان را در اولویت درخواستشان قرار دادند.

بعدا در قتل ژنرال نظراف که ۲۱ ژوئیه در روستای موسوم به نیوادک رخ داد، افراد وابسته به طالب بیک ایامبیک اف، یکی از این فرماندهان محلی مخالفان پیشین دولت متهم شدند.

روز دوشنبه گزارش شد که طالب بیک ایامبیک اف در بنگاه طبی در نزدیکی منزلش در محله “خلیب زاوود” شهر خاروغ به سر می‌برد.

اما یک منبع پلیس تاجیکستان گفت، آقای ایامبیک اف تحت نظارت نیروهای انتظامی، از جمله کارمندان بخش پلیس منطقه رشت قرار دارد و وضع سلامتش خوب است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.