یک منطقه مسلمان‌نشین برمه 'کاملا از بین رفته است'

به روز شده:  12:18 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391

بیشتر مسلمانان استان رخاین در حال حاضر از شهر سیتوه خارج شده و در اردوگاه‌های موقتی به سر می برند

یک شبکه تلویزیونی بریتانیا می‌گوید بزرگ‌ترین محله مسلمان‌نشین در شهر سیتوه در برمه، در خشونت‌های قومی کاملا از بین رفته است.

گروهی از گزارشگران و فبلمبرداران شبکه چهار بریتانیا توانسته اند به شهر سیتوه که تا کنون از دسترس خبرنگاران دور نگه داشته شده بود، سفر کرده و از آن بازدید کند.

آنها از منطقه‌ای فیلمبرداری کردند که پیش از این محل سکونت ده هزار نفر بوده و اکنون کاملا از بین رفته است.

خشونت‌ قومی در این منطقه از استان رخاین برمه با پخش این خبر آغاز شد که سه مسلمان به یک زن بودایی تجاوز کرده و او را به قتل رسانده اند. در واکنش به این حادثه، ده مسلمان به قتل رسیدند.

درگیری‌ها و خشونت‌های قومی سپس به سراسر استان گسترش یافت و در این درگیری‌ها، خانه‌ها و منازل مسلمانان و بودایی‌ها به آتش کشیده شد.

بیشتر مسلمانان استان رخاین در حال حاضر از شهر سیتوه خارج شده و در اردوگاه‌های موقتی به سر می برند.

دولت برمه به دنبال افزایش خشونت‌، در این منطقه وضعیت اضطراری اعلام کرده و بازدید خبرنگاران خارجی از مناطق ناآرام را ممنوع اعلام داشته است.

اما گروه اعزامی شبکه چهار بریتانیا از منطقه نرزی در شهر سیتوه فیلمبرداری کرده که گفته می شود، زمانی محل سکونت بالغ بر ده هزار نفر بوده است.

یکی از ساکنان محلی به خبرنگاران گفت که مسلمانان خود خانه‌هایشان را به آتش کشیده‌اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان می گوید حدود هشتاد هزار نفر به دلیل خشونت ها در منطقه، آواره شده اند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز گفته است طبق برخی گزارش ها، نیروهای دولتی که برای پایان دادن به خشونت به اعزام شده بودند، مسلمانان را هدف حمله قرار می دادند.

خانم پیلای خواستار انجام تحقیقات مستقل در این باره شده است.

بسیاری از مردم برمه‌ مسلمانان ساکن رخاین را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند و آنان را شهروندان برمه ای تلقی نمی کنند.

دولت برمه می‌گوید این افراد مهاجران تازه وارد از کشورهای شبه قاره هند هستند و شهروند برمه محسوب نمی شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.