سازمان ملل دولت سوریه و مخالفان را در کشتار حوله مسئول دانست

به روز شده:  17:26 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391
محل انفجار

محل بمب گذاری در نزدیکی هتل مورد استفاده ناظران صلح سازمان ملل گزارش شده است

محققان حقوق بشر سازمان ملل متحد، حکومت سوریه و گروه های مخالف آن را محکوم کرده اند که مرتکب جنایات جنگی شده اند. آنها دولت را متهم کرده اند که در کشتار شهر حوله در ماه مه که در جریان آن ۱۰۸ نفر از جمله ۴۰ کودک کشته شدند، مسئول بوده است.

این کشتار یکی از خونبارترین حملات از زمان آغاز نا آرامی ها از مارس ۲۰۱۱ در سوریه بوده است.

آنها دولت را متهم کرده اند که نیروهای دولتی مرتکب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت از جمله خشونت سازمان یافته مانند قتل، شکنجه و سواستفاده جنسی شده اند. به گفته آنها گروه های مخالف نیز به همان اندازه مقصرند؛ فقط در مقیاس و وسعت کمتر.

در همین حال فعالان سیاسی می گویند که حمله هوایی ارتش سوریه به شهر اعزاز در نزدیکی حلب دست کم ۳۰ کشته بر جا گذاشته است.

گفته می شود که تعدادی زیادی نیز مجروح شده اند و پیش بینی می شود تعداد کشته ها بیشتر شود.

بر اساس گزارش های تائید نشده چهار مسلمان شیعه لبنانی که به گروگان گرفته شده بودند، نیز در میان کشته شدگان این حمله بوده اند.

پیشتر در روز چهارشنبه، ٢٥ مرداد (١٥ اوت)، تلویزیون دولتی سوریه گزارش کرد که در یک پارکینگ واقع در نزدیکی هتل داماروز، که هیات ناظران صلح سازمان ملل از آن به عنوان مقر خود استفاده می کنند، انفجاری روی داده، چند نفر را زخمی کرده و خساراتی برجای گذاشته است.

براساس این گزارش، انفجار حدود ساعت هشت و نیم بامداد به وقت محلی به وقوع پیوست و در اثر آن، یک تانکر حامل مواد سوختی آتش گرفت و به تعدادی خودروهای پارک شده در محل آسیب رسید.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از محل حادثه را پخش کرده که در آن، ماموران آتش نشانی در صدد خاموش کردن آتش ناشی از انفجار این تانکر هستند اما به نظر می رسید که به خودروهای متعلق به سازمان ملل که در نزدیکی این محل پارک شده اند خسارتی وارد نشده است.

فیصل مقداد، معاون وزارت خارجه سوریه گفته است که در این حادثه، به ناظران صلح آسیبی نرسیده و افزوده است که وظیفه اصلی ماموران امنیتی، حفاظت از جان این افراد است.

این مقام وزارت خارجه، انفجار روز چهارشنبه را "عملیات جنایتکارانه دیگری" توصیف کرد که ماهیت عوامل اینگونه اقدامات "و حامیان آنان در داخل و خارج از کشور" را نشان میدهد.

مقامات هیات ناظران صلح سازمان ملل هنوز در مورد انفجار روز چهارشنبه اظهارنظری نکرده اند.

این بمب گذاری یک ماه پس از انفجار منجر به کشته شدن شماری از مقامات ارشد امنیتی سوریه روی می دهد اما مشخص نیست که هدف عاملان بمب گذاری روز چهارشنبه چه محل و چه کسانی بوده اند.

محل انفجار

تلویزیون دولتی سوریه گفته است که انفجار یک تانکر حامل مواد سوختی را به آتش کشید

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع نزدیک به "ارتش آزاد سوریه"، متشکل از مخالفان مسلح حکومت این کشور، مسئولیت انفجار روز چهارشنبه را برعهده گرفته اما گفته اند که هدف آنان، یک مرکز نظامی و امنیتی دولتی بوده است.

به گفته آنان، در این مرکز عملیات واحدهای ارتش و نیروهای لباس شخصی موسوم به شبیحه به طور روزانه برنامه ریزی و هماهنگ می شود.

خبرگزاری رویترز گفته است که اگرچه انفجار در نزدیکی هتل مورد استفاده ناظران صلح سازمان ملل رخ داده، اما در اطراف این محل، باشگاه افسران ارتش، ساختمان محل شعبه محلی حزب حاکم و ساختمان متعلق به ستاد مشترک ارتش نیز واقع شده است.

درگیری در حلب و 'بمباران بیمارستان'

دوره ماموریت ناظران صلح سازمان ملل روز ١٩ اوت پایان می یابد و تمدید ماموریت آنان موکول به تصمیم شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه است.

حلب

طی یک هفته گذشته درگیری سنگین در حلب همچنان ادامه داشته است

ماموریت اصلی این افراد نظارت بر اجرای آتش بس بین نیروهای دولتی و مخالفان، خروج نیروهای مسلح از مناطق شهری و ایجاد شرایط امن برای کمک رسانی به غیرنظامیان در مناطق درگیری بوده است اما به دلیل شدت گرفتن جنگ در سوریه، ظاهرا اجرای موفقیت آمیز این ماموریت ها امکانپذیر نبوده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع مخالفان حکومت سوریه گزارش کرده است که صبح چهارشنبه، تانک های ارتش سوریه همراه با خودروهای حامل نفرات پیاده به منظور پاکسازی دو محله دمشق از نیروهای مخالف، برای سومین روز متوالی عملیاتی را در این بخش از شهر به اجرا گذاشتند.

همچنین، گزارش هایی از تیراندازی سنگین در چند محله دیگر پایتخت به گوش رسیده است.

برخی گزارش ها از درگیری سنگین بین دو طرف در نزدیکی مقر نخست وزیری و سفارت ایران در دمشق حکایت دارد اما این گزارش ها از سوی منابع دولتی تایید نشده است.

همچنین، درگیری سنگین در شهر حلب، پر جمعیت ترین شهر سوریه و مرکز تجاری این کشور، ادامه داشته و نیروهای دولتی به آتشباری به سوی محله های فعالیت نیروهای مخالف ادامه دادند.

بیمارستان در حلب

حمله هواپی به بیمارستان واقع در محله تحت تسلط مخالفان در حلب گزارش شده است

عملیات سنگین ارتش علیه نیروهای مخالف در شهر حلب هفته گذشته آغاز شد و هدف از آن باز پس گیری محله هایی بوده که مخالفان در تصرف خود داشته اند.

منابع دولتی در طول هفته چند بار از پاکسازی شهر از مخالفان خبر داده اند اما با ادامه عملیات، به نظر می رسد که هنوز نیروهای مخالف از شهر خارج نشده اند و در برابر عملیات ارتش مقاومت می کنند.

دیده بان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر نیز گفته است که شواهد حاکی از آن است که جنگنده های نیروی هوایی سوریه یک بیمارستان واقع در مناطق تحت تسلط مخالفان در حلب را هدف موشک هوا به زمین قرار داده اند.

اعتراضات سیاسی در سوریه حدود هفده ماه پیش با برگزاری تظاهراتی در برخی شهرهای این کشور آغاز شد اما در پی اعزام واحدهای ارتش برای پایان دادن به اعتراضات و فرار برخی از نفرات ارتش، به تدریج به درگیری مستمر بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح تبدیل شده است.

شمار کشته شدگان این درگیری تا بیست هزار تن، که عمدتا غیرنظامی بوده اند، گزارش شده و منابع بین المللی از ویرانی گسترده برخی مناطق شهری و آوارگی صدها هزار تن از مردم این کشور خبر داده اند.

در خبری دیگر در مورد سوریه، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که تحریم های وضع شده علیه ریاض حجاب، نخست وزیر سابق سوریه را لغو کرده است.

هفته گذشته، ریاض حجاب از سوریه گریخت و اعلام کرد که به مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری، ملحق می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.