آغاز طرح اصلاحات مهاجرت در آمريکا

به روز شده:  21:54 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391

وزارت امنیت داخلی آمریکا تخمین زده است که نزدیک به ۱.۷ میلیون مهاجر برای گرفتن این مجوز موقتی واجد شرایط هستند

مهاجران ۱۶ تا ۳۰ ساله بدون مدرک در آمریکا اکنون می توانند بر اساس طرحی که توسط باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به اجرا در آمده است، مجوز موقتی دوساله درخواست کنند.

علی هریسچی وکیل و متخصص امور مهاجرت می گوید این طرح جزئی از قانون موسوم به "دریم" (Dream) یا رویا است که قصد دارد در آینده به مهاجران جوان فاقد مدرک، اجازه اقامت دائم دهد.

آقای هریسچی گفت: "مجوز پس از دو سال به مدت دو سال دیگر قابل تمدید است. تاریخچه این قانون به قانون دریم بر می گردد اما کنگره به علت مسائل انتخابات با آن موفق نبوده است و آقای اوباما به تنهایی محدودتر از قانون دریم این طرح را به اجرا گذاشته است."

او گفت: "این طرح راه را برای کسانی که در آینده اقامت لازم دارند باز می کند تا بتوانند کارت اقامت بگیرند یا شهروند آمریکا شوند. در این لحظه به آنها کمک می شود تا وارد سیستم شوند و در آینده از قانون دریم بهره مند شوند."

جمهوریخواهان هم معتقدند که آقای اوباما بدون موافقت کنگره آمریکا این حکم را صادر کرده و بسیاری از شهروندان آمریکایی را بیکار کرده است.

این طرح در ماه ژوئن سال جاری میلادی مطرح شد و به گفته ناظران مشوقی است برای مهاجران که به دموکراتها رای دهند.

رای میلیونها مهاجر مخصوصا مهاجران کشورهای آمریکای لاتین که بیشترین جمعیت مهاجران را در آمریکا دارند در انتخابات امسال ریاست جمهوری آمریکا مهم است.

تخمین زده شده است که ۱۱.۵ میلیون نفر از مهاجران بدون مدرک در آمریکا از کشورهای آمریکای لاتین هستند.

این طرح همچنین برای جلوگیری از اخراج مهاجرانی است که از کودکی با والدین خود به آمریکا مهاجرت کرده اند و از زمان مهاجرت تا کنون بدون مجوز و ویزا در آمریکا زندگی کرده اند.

آقای هریسچی می گوید این نخستین بار نیست که دولت آمریکا چنین طرحی را به اجرا گذاشته است.

او گفت: "اکنون آمریکا اطمینان مهاجرین را سلب نکرده و این همیشه به نفع کسانی بوده که ثبت نام کردند. هم در زمان ریگان و هم کلینتون که به مهاجرین بدون مدرک عفو تعلق گرفت هر دو بار با یک ثبت نام آغاز شد و بعد به مهاجران اقامت دائم داده شد."

وزارت امنیت داخلی آمریکا تخمین زده است که نزدیک به ۱.۷ میلیون مهاجر برای گرفتن این مجوز موقتی واجد شرایط هستند.

این وزارتخانه درخواست و مدارک مهاجران را قبول می کند و گفته است که امسال يک میلیون و چهل هزار نفر برای گرفتن مجوز درخواست خواهند کرد.

مهاجران می توانند مدارک را از وب سایت اداره مهاجرت پیاده کنند، ۴۶۵ دلار برای دریافت این مدارک بپردازند و از طریق نوعی کارت شناسایی مانند پاسپورت، ریز نمرات، پرونده پزشکی و پرونده ارتشی، هویت خود را ثابت کنند.

در خواست کنندگان باید ثابت کنند که قبل از ۱۶ سالگی وارد آمریکا شده اند، سی ساله هستند یا کمتر از سی سال سن دارند.

آنها باید ثابت کنند که حداقل ۵ سال در آمریکا زندگی کرده اند و مشغول تحصیل یا خدمت در ارتش هستند یا فارغ التحصیل شده اند. هیچ گونه جرم و جنایتی هم مرتکب نشده اند.

تصمیم نهایی برای قبول یا رد هر درخواست کننده چندین ماه طول خواهد کشید و مهاجران باید در طول این مدت در آمریکا بمانند و کشور را تحت هیچ شرایطی ترک نکنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.