موآمبا فوتبال را برای همیشه کنار گذاشت

به روز شده:  10:58 گرينويچ - پنج شنبه 16 اوت 2012 - 26 مرداد 1391

فابریس موآمبا شش ماه پس از ایست قلبی‌اش در زمین فوتبال به توصیه پزشکان فوتبال حرفه ای را برای همیشه کنار گذاشت.

موآمبا، هافبک ۲۴ ساله بولتون، حدود ۶ ماه پیش (۱۷ مارس) در حین بازی بولتون با تاتنهام دچار ایست قلبی شد و با اینکه هفتاد و هشت دقیقه قلبش از کار افتاده بود، بطور معجزه آسایی زنده ماند.

او در پی اعلام توصیه پزشکان در وبسایت باشگاه بولتون نوشت: "با آنکه خبر بسیار ناراحت کننده ای است اما خدا را شکر می کنم که زنده ام و باز هم از گروه پزشکانی که جان من را نجات دادند تشکر می کنم."

موآمبا که پس از ایست قلبی به مدت چهار هفته در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری بود، تاکنون امیدوار بود بتواند به زمین‌ فوتبال بازگردد.

او در وبسایت اینترنتی باشگاه بولتون نوشت: "از زمان حمله قلبی و ترخیصم از بیمارستان همواره فکر می‌کردم، روزی می‌توانم فوتبالم را ادامه دهم و دوباره برای بولتون بازی کنم ولی اکنون باید به توصیه پزشکان بازنشستگی‌ام را از فوتبال حرفه‌ای اعلام کنم."

موآمبا که ۱۶ آوریل از بیمارستان مرخص شد تلاش کرد زیر نظر پزشکان متخصص، درمانش را دنبال کند.

در پی این تلاش ها موآمبا هفته گذشته به بلژیک رفت تا تحت معاینه یکی از متخصصان معتبر قلب قرار گیرد: "نتیجه‌ کاردیوگرافی در بلژیک همانی نبود که می‌خواستم. خبری که دریافت کردم، آن چیزی نبود که می‌خواستم بشنوم."

اوون کویل، سرمربی بولتون با ابراز ناراحتی از این خبر، عنوان کرد، احساس بازیکنش را به خوبی درک می‌کند: "همه دیدند، موآمبا چه بازیکن جنگنده‌ای است و چه شخصیت قدرتمندی دارد. می‌دانیم باز هم به چیزهای بزرگی دست خواهد یافت. در کنار همه ناراحتی‌مان مهمترین نکته آن است که او زنده و پیش ماست."

فیل گارتساید، رییس باشگاه بولتون هم در این باره، گفت: "همه ما بسیار متاسفیم که فابریس نمی‌تواند فوتبالش را دنبال کند. با این حال مجبوریم به توصیه پزشکان گوش کنیم."

سپ بلاتر رییس فدراسیون بین‌المللی فوتبال که زنده ماندن موآمبا را "معجزه" عنوان کرده بود، در صفحه توییتر خود نوشت: "به تازگی از بازنشستگی‌ات با خبر شدم. این خبر برای تو بسیار ناراحت کننده است و برایت بهترین‌ها را آرزو می‌کنیم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.