واکنش شدید بریتانیا به اعطای پناهندگی به موسس ویکی‌لیکس

به روز شده:  05:48 گرينويچ - جمعه 17 اوت 2012 - 27 مرداد 1391

هواداران آقای آسانژ نگران آن هستند که پس از استرداد او به سوئد، این کشور موسس ویکی‌لیکس را در اختیار آمریکا قرار دهد

در پی اعطای پناهندگی به جولین آسانژ، موسس وبسایت ویکی‌لیکس از سوی اکوادور، بریتانیا و سوئد از اقدام دولت اکوادور انتقاد کرده اند که تنش دیپلماتیک میان این کشورها را افزایش داده است.

روز گذشته دولت اکوادور اعلام کرد که به جولین آسانژ که دو ماه پیش به سفارت این کشور در لندن پناه برد، پناهندگی سیاسی می‌دهد.

بریتانیا گفته است که اعطای پناهندگی به آقای آسانژ مانع بازداشت او در بریتانیا نخواهد شد.

ریکاردو پاتینو، وزیر خارجه اکوادور گفته است که امیدوار است دولت بریتانیا مانع "خروج امن" آقای آسانژ از بریتانیا برای رفتن به اکوادور نشود.

او در گفت و گو با بخش اسپانیایی بی بی سی گفته است که بریتانیا باید به "تصمیم یک کشور مستقل" احترام بگذارد، در غیر این صورت اکوادور از "راهکارهای قانونی بین المللی دیگری برای خروج امن" استفاده خواهد کرد.

او گفت: "فکر نمی کنیم منطقی باشد که پس از اینکه کشور مستقلی تصمیم گرفته به کسی پناهندگی سیاسی بدهد، آن شخص مجبور به ادامه زندگی در سفارت برای مدت طولانی شود."

اکوادور می گوید که ممکن است حقوق انسانی آقای آسانژ در صورت استردادش به سوئد نادیده گرفته است.

دادستانی سوئد از مدت ها پیش خواهان آن بوده که بریتانیا جولین آسانژ را در ارتباط با شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی در اختیار آن کشور قرار دهد.

آقای آسانژ همواره اتهامات وارده به خود را رد کرده و طرح این ادعاها را به انگیزه های سیاسی ربط داده است.

هواداران آقای آسانژ نگران آن هستند که پس از استرداد او به سوئد، این کشور موسس ویکی‌لیکس را در اختیار آمریکا قرار دهد که ممکن است در آنجا به اعدام محکوم شود.

هر چند دادگاه ویژه حقوق بشر در اروپا اجازه نمی دهد که مظنونی به کشوری مسترد شود که در آنجا مجازات اعدام وجود دارد.

ویکی‌لیکس تا کنون چند صد هزار نسخه اسناد محرمانه دولت آمریکا را به خصوص در زمینه روابط خارجی و دیدگاه‌های مقامات این کشور در مورد مسایل مختلف بین المللی منتشر کرده است.

انتشار این اسناد و مدارک موجب خشم و سرافکندگی دولت آمریکا شد.

'پیروزی تاریخی'

ماموران پلیس لندن در بیرون ساختمان سفارت اکوادور منتظرند تا به محض خروج آقای آسانژ، او را دستگیر کنند

جولین آسانژ پس از دریافت پناهندگی سیاسی، تصمیم اکوادور را "یک پیروزی تاریخی" خوانده و گفت که این "نبرد" تازه آغاز شده است. او افزوده است که "تحقیقات بی سابقه آمریکا علیه ویکی‌لیکس باید متوقف شود".

آندرس یورل، وزیر خارجه سوئد نیز به اقدام اکوادور معترض شده و آن را تلاش برای ایجاد مانع در روند قضایی سوئد و همکاری قضایی اروپا کرده است.

آقای یورل در گفت و گو با بی بی سی این ادعای اکوادور که درخواست سوئد برای استرداد آسانژ به دلیل انگیزه های سیاسی بوده را رد کرده است.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا هم گفته است که هیچ "مبنای قانونی" برای اجازه خروج امن به آقای آسانژ وجود ندارد و هشدار داد که شاید این جریان مدت "قابل ملاحظه ای" طول بکشد.

ماموران پلیس لندن در بیرون ساختمان سفارت اکوادور منتظرند تا به محض خروج آقای آسانژ، او را دستگیر کنند.

بریتانیا در حال بررسی است که برای دستگیری آقای آسانژ وارد سفارت اکوادور شود.

بنا بر کنوانسیون ۱۹۶۱ وین پلیس کشور میزبان نمی تواند وارد محدوده دیپلماتیک یک کشور دیگر شود.

با این حال وزارت خارجه بریتانیا در روز ۱۵ اوت به اکوادور متذکر شد که طبق ماده ای در قانون اماکن دیپلماتیک و کنسولی مصوب ۱۹۸۷ در بریتانیا، می تواند مصونیت دیپلماتیک ساختمان سفارت اکوادور در لندن را ملغی کند که در این صورت پلیس می تواند وارد ساختمان سفارت شود و جولین آسانژ را دستگیر کند.

ورود پلیس به سفارت اکوادور می تواند برای بریتانیا پیامدهای دیپلماتیک زیادی داشته باشد که می تواند به وخامت روابط این کشور بیانجامد. با این حال وزارت خارجه بریتانیا گفته است که مذاکره را بهترین راه برای حل این مسئله می داند.

در همین حال سازمان کشورهای قاره آمریکا اعلام برگزاری نشستی فوق العاده در مقر خود در واشنگتن کرده که بر سر روابط اکوادور و بریتانیا به ویژه محدوده دیپلماتیک اکوادور در بریتانیا گفت و گو شود.

مجمع ملل کشورهای آمریکای جنوبی که از کشورهای آرژانتین، برزیل، کلمبیا، بولیوی، ونزوئلا، شیلی، اکوادور، گویان، پاراگوئه، پرو، سورینام و اوروگوئه تشکیل شده نیز نشستی فوق العاده در روز یکشنبه در اکوداور برگزار می کند که وضعیت موجود در سفارت اکوادور در لندن را بررسی کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.