سه زن خواننده پانک روس به دو سال زندان محکوم شدند

به روز شده:  15:48 گرينويچ - جمعه 17 اوت 2012 - 27 مرداد 1391

سه عضو یک گروه موسیقی پانک روسی به دنبال اجرای ترانه‌ای در کلیسای جامع مسکو علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به دو سال زندان محکوم شده‌اند.

این سه عضو گروه "پوسی رایوت" به اتهام اوباشگری مجرم شناخته شده‌اند.

ماریانا سیرووا، قاضی دادگاهی که محاکمه این سه زن در آن جریان داشت، گفت که آنها با انگیزه‌های مرتبط با "نفرت مذهبی" دست به این اقدام زده‌اند و " نظم عمومی را به شیوه‌ای گستاخانه زیر پا گذاشته‌اند".

اما این زنان گفته‌اند که اقدامشان نوعی اعتراض به حمایت رهبران کلیسای ارتدوکس روسیه از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور کنونی این کشور بوده است.

مقامات آمریکا و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بالافاصله بعد از صدور حکم دادگاه واکنش نشان داده و گفته‌اند که این حکم تناسبی با اقدام این سه نفر ندارد.

این سه زن در ماه فوریه و در حالی که نقاب به صورت داشتند، به کلیسای جامع مسکو ریختند و آهنگی اعتراضی علیه ولادیمیر پوتین اجرا کردند.

آقای پوتین دو هفته بعد از این واقعه برای دومین‌بار به عنوان رئیس‌‎ جمهور روسیه انتخاب شد.

آنها از ماه مارس گذشته در بازداشت بوده‌اند.

دادستان این پرونده خواهان صدور حکم سه سال زندان برای هر یک از این متهمان شده بود.

قاضی دادگاه گفت که ماریا آلیوخینا، ۲۴ ساله، نادژدا تولوکونیکووا، ۲۲ ساله و یکاترینا ساموتسه‌ویچ، ۲۹ ساله، به احساسات معتقدان به کلیسای ارتدوکس بی‌احترامی کرده‌اند.

قاضی دادگاه به نقل شاهدان گفت اقدام اعضای این گروه موسیقی، نه سیاسی، بلکه توهین به مقدسات بوده است.

اعتراضات جهانی

انتقاد از پوتین و محکومیت سه دختر عضو یک گروه موسیقی

دادگاهی در مسکو سه دختر عضو گروه راک "پوسی رایت" را محکوم شناخت و بزودی رای خود را صادر می کند. آنها به اغتشاش با انگیزه های ضد مذهبی متهم شده اند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این سه زن روز ۲۱ فوریه، آهنگ خود را در نزدیکی محراب کلیسای جامع مسکو اجرا کردند و در ترانه خود از مریم باکره خواستند که "پوتین را بیرون بیاندازد."

این اجرای آنها که کوتاه ولی با واژه‌هایی تند و مستهجن بود، خشم مقامات کلیسای ارتدوکس را به دنبال داشت.

آلیوخینا، تولوکونیکووا و ساموتسه‌ویچ که در یک محفظه با دیوارهای شیشه‌ای در جلسه دادگاه امروز حاضر شده بودند، در زمان اعلام حکم لبخند به لب داشتند.

همزمان با برگزاری جلسه محاکمه این سه نفر، جمعیت زیادی در محوطه بیرون دادگاه در مسکو جمع شده بودند که الکسی ناوالنی، از چهره‌های شاخص مخالف دولت، از جمله آنها بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که تعدادی از تجمع‌کنندگان از جمله گری کاسپارف، از قهرمانان سابق شطرنج جهان و سرگئی اوداتسوف، از مخالفان دولت روسیه، بازداشت شده‌اند.

امروز در پاریس، کیف، بلگراد، برلین، لندن، دوبلین و بارسلونا هم تجمعی در حمایت از گروه "پوسی رایوت" برگزار شد.

هنرمندانی همچون پل مک کارتنی و مدونا هم از این گروه حمایت کرده‌اند.

منتقدان این گروه هم امروز به تظاهرات دست زدند و گفتند که اقدام آنها توهینی به کلیسای ارتدوکس روسیه بوده است.

ایگور کیم، از منتقدان این گروه در مسکو به بی‌بی‌سی گفت: "فریاد زدن و جیغ زدن و گسترش نفرت در کلیسا قابل قبول نیست و در تضاد با اخلاق مسیحیت است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.