'دست‌کم ۶۰ جسد سوخته در نزدیکی دمشق پیدا شدند'

به روز شده:  13:35 گرينويچ - جمعه 17 اوت 2012 - 27 مرداد 1391

اعتراضات ضددولتی در سوریه برای بیش از ۱۷ ماه جریان داشته است

مخالفان دولت سوریه اعلام کرده‌اند که دست‌کم ۶۰ جسد در حومه یکی از شهرهای نزدیک دمشق، پایتخت سوریه، پیدا شده‌اند.

در تصاویر ویدئویی کم‌کیفیتی که به صورت آنلاین منتشر شده است، آنچه به نظر می‌رسد بازمانده‌های سوخته ده‌ها نفر است، دیده می‌شود در حالی که دست‌های اغلبشان از پشت بسته شده است.

همچنین امروز، جمعه، ۱۷ اوت، رسانه‌های دولتی سوریه گزارش کرده‌اند که بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح در نزدیکی فرودگاه شهر حلب درگیری‌هایی رخ داده است.

جدال برای در دست گرفتن کنترل شهر حلب، دومین شهر بزرگ سوریه، برای چندین هفته ادامه داشته است، ولی این اولین باری است که دولت سوریه تایید کرده که درگیری‌ها در نزدیکی فرودگاه این شهر رخ می‌دهد.

یک فرودگاه نظامی هم در نزدیکی محل درگیری قرار دارد.

درگیری‌ها در سوریه در شرایطی همچنان ادامه دارد که سازمان ملل متحد رسما اعلام کرده است که به ماموریت ناظران خود در این کشور پایان می‌دهد.

جرارد آراد، رئیس کنونی شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است که برای تمدید ماموریت ناظران (در سوریه) باید شرایط خاصی فراهم باشد، از جمله دولت استفاده از تسلیحات سنگین را متوقف کند و خشونت‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

بررسی اوضاع سوریه در نیویورک

آقای آراد همچنین از حمایت اعضای شورای امنیت از پیشنهاد جدید دبیرکل سازمان ملل متحد خبر داد.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است تا این سازمان با ایجاد یک دفتر (ارتباطی) ویژه در سوریه از اقدامات بیشتر برای پایان دادن به درگیری‌ها حمایت کند.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی از ماه مارس ۲۰۱۱ میلادی تاکنون (در مدت بیش از ۱۷ ماه) دست‌کم ۲۱ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

ویتالی چارکین، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفته است که پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز (جمعه، ۱۷ اوت) در نشستی در نیویورک وضعیت سوریه را بررسی می‌کنند.

این نشست با حضور بازیگران کلیدی منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی که در ماه ژوئن در نشستی در ژنو بر سر خط مشی‌های لازم برای انتقال قدرت در سوریه به توافق رسیدند، برگزار می‌شود.

نماینده روسیه گفت که انتظار دارد حاضران در این نشست به طور مشترک یا جداگانه از تمام گروه‌های درگیر در سوریه بخواهند که هرچه سریع‌تر به خشونت‌ها پایان دهند.

همزمان با این اظهارات آقای چارکین در روز پنجشنبه، ۱۶ اوت، مخالفان دولت گفتند که با ادامه درگیری نیروهای دولتی با مخالفان نزدیک به ۲۰۰ نفر در سراسر سوریه کشته شده‌اند.

این تعداد، ۶۰ نفری را نیز که گفته شده جسدشان در قطنا در جنوب غرب دمشق، پیدا شده است، شامل می‌شود.

مخالفان دولت گفته‌اند که این اجساد روز پنجشنبه، ۱۶ اوت، در محل تخلیه زباله در حوالی قطنا پیدا شده‌اند.

آنها اضافه کرده‌اند که همچنان در تلاش هستند تا دریابند قربانیان قطنا چه کسانی هستند و چه اتفاقی برایشان افتاده است.

آنها گفته‌اند که به باورشان نیروهای دولتی این قربانیان را اعدام کرده و بعد جسدشان را سوزانده‌اند.

به دلیل محدودیت‌هایی که برای فعالیت رسانه‌های بین‌المللی در سوریه وجود دارد، تایید گزارش مخالفان دولت مبنی بر وقوع کشتار غیرممکن است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.