فاروق الشرع: از سوریه خارج نشده ام

به روز شده:  10:12 گرينويچ - شنبه 18 اوت 2012 - 28 مرداد 1391

فاروق الشرع از بلند پایه ترین سیاستمداران سنی در دولت سوریه است

تلویزیون دولتی سوریه، اخبار مربوط به خروج فاروق الشرع، معاون رئیس جمهور سوریه را از آن کشور تکذیب کرده است. این در حالی است که یک گروه حقوق بشری از شروع حملات هوایی و گلوله باران مواضع شورشیان در چندین شهر سوریه در روز شنبه ۱۸ اوت (۲۸ مرداد) خبر داده است.

دفتر آقای الشرع در بیانیه ای گفته است: "آقای الشرع هرگز به ترک کشور فکر نمی کند."

این بیانیه در حالی منتشر شده که گزارش هایی در مورد خروج معاون رئیس جمهور سوریه که قدرتمندترین سیاستمدار سنی آن کشور به شمار می رود، منتشر شده است.

در تحولی دیگر در مورد اوضاع سوریه روز گذشته اخضر ابراهیمی، از دیپلمات های باسابقه الجزایری، به عنوان نماینده جدید سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه معرفی شد.

این سیاستمدار ۷۸ ساله جانشین کوفی عنان شده است که پس از شکست طرح صلح پیشنهادی اش در مورد برقراری آتش بس در سوریه در اوایل ماه جاری مجبور به کناره گیری از سمت نمایندگی سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه شد.

چین اولین کشوری است که نسبت به انتخاب آقای ابراهیمی واکنش نشان داده و گفته است که این کشور برای حل بحران سوریه "همکاری های مثبت" با آقای ابراهیمی خواهد داشت.

موضع چین در مورد چگونگی حل بحران سوریه تابه حال متفاوت از سایر کشورهای غربی بوده است. مقامات پکن به همراه روسیه تاکنون قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را در مورد سوریه وتو کرده اند.

وزارت خارجه چین در بیانیه ای از آقای ابراهیمی به عنوان "سیاستمداری باتجربه و فردی مناسب برای در اختیار گرفتن این پست" نام برده است.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که مقامات چین امیدوارند آقای ابراهیمی در جهت حل بحران سوریه از طریق دیپلماتیک گام برداشته و به دنبال سیاستی صلح طلبانه، منصفانه و مناسب باشد.

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین نسبت به برقراری صلح در بین تمامی احزاب و پایان دادن به خشونت ها در این کشور ابراز امیدواری شده است.

مقامات پکن بارها خواستار آن شده اند تا بحران سوریه از راه انجام مذاکرات سیاسی حل و فصل شود.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم از جامعه بین المللی خواسته است تا از آقای ابراهیمی حمایتی قوی و آشکار داشته باشند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا هم ضمن تائید آقای ابراهیمی گفته است که جهان متعهد به ایجاد تغییر در سوریه است. به گفته خانم کلینتون جامعه بین الملل خواستار آن است تا کسانی را که مرتکب کشتار شده اند، شناسایی و مجازات شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.