محکومیت صدور حکم زندان برای اعضای یک گروه موسیقی در روسیه

به روز شده:  06:18 گرينويچ - شنبه 18 اوت 2012 - 28 مرداد 1391

دادگاه این سه زن را به اتهام "اوباشگری" مجرم شناخت

به دنبال صدور حکم دو سال زندان برای هر یک از سه عضو یک گروه موسیقی پانک روسی، کلیسای ارتدوکس روسیه خواهان عفو این سه نفر از سوی دولت شده است.

سه زن عضو گروه "پوسی رایوت" دیروز به اتهام "اوباشگری" مجرم شناخته شدند.

صدور این حکم انتقاد گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر و مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا را به دنبال داشت.

آمریکا و اتحادیه اروپا گفته‌اند که حکم صادرشده تناسبی با اقدام این افراد ندارد.

سازمان عفو بین‌الملل هم خواهان لغو این حکم شده است.

مقامات کلیسای ارتدوکس روسیه گفته‌اند که اقدام این سه زن "توهین به مقدسات" بوده است، ولی با این حال، خواهان عفو آنها شده‌اند.

بعد از صدور حکم دادگاه، این کلیسا در بیانیه‌ای تصریح کرد: "بدون زیرسوال بردن قانونی بودن حکم دادگاه، از مقامات دولتی می‌خواهیم تا در چارچوب قانون، محکومان را مورد عفو قرار دهند، با این امید که آنها از تکرار اقدامات خود در توهین به مقدسات خودداری خواهند کرد."

با این حال، یک سخنگوی دولت روسیه بعد از صدور حکم دادگاه گفت که رئیس‌جمهور نمی‌تواند در روند قضایی مربوط به پرونده این افراد مداخله کند.

ماریانا سیرووا، قاضی دادگاهی که محاکمه این سه زن در آن جریان داشت، گفت که آنها با انگیزه‌های مرتبط با "نفرت مذهبی" دست به این اقدام زده‌اند و " نظم عمومی را به شیوه‌ای گستاخانه زیر پا گذاشته‌اند".

او گفت که ماریا آلیوخینا، ۲۴ ساله، نادژدا تولوکونیکووا، ۲۲ ساله و یکاترینا ساموتسه‌ویچ، ۲۹ ساله، به احساسات معتقدان به کلیسای ارتدوکس بی‌احترامی کرده‌اند.

این سه نفر گفته‌اند که درخواست تجدیدنظر خواهند کرد.

آنها گفته‌اند که اقدامشان نوعی اعتراض به حمایت رهبران کلیسای ارتدوکس روسیه از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور کنونی این کشور بوده است.

این سه زن در ماه فوریه و در حالی که نقاب به صورت داشتند، به کلیسای جامع مسکو ریختند و آهنگی اعتراضی علیه ولادیمیر پوتین اجرا کردند.

آقای پوتین دو هفته بعد از این واقعه برای دومین‌بار به عنوان رئیس‌‎ جمهور روسیه انتخاب شد.

این سه نفر از ماه مارس گذشته در بازداشت بوده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.