آسانژ: تعقیب و آزار فعالان ویکی لیکس را پایان دهید

به روز شده:  15:25 گرينويچ - 19 اوت 2012 - 29 مرداد 1391

بیانیه جولیان آسانژ از بالکن سفارت اکوادور

جولیان آسانژ، بنیانگذار وب سایت افشاگر ویکی لیکس، ساعاتی پیش بعد از دوماه در انظارعمومی ظاهر شد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

جولیان آسانژ، موسس سایت اینترنتی ویکیلیکس که اسناد سیاسی سری دولت آمریکا را منتشر کرده است، از باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا خواسته که از تعقیب روزنامه نگاران خودداری کند.

آقای آسانژ که دو ماه پیش به سفارت اکوادور در لندن پناه برد، امروز از داخل بالکن کوچک آن سفارتخانه برای جمعیتی که در خارج جمع شده بود سخنرانی کوتاهی کرد.

او گفت: "ایالات متحده باید در مقابل جهان تعهد دهد که روزنامه نگاران را به دلیل پرتو افشانی بر جنایتهای مخفی صاحبان قدرت تحت تعقیب قرار نخواهد داد".

آقای آسانژ گفت: "اکنون که ویکی لیکس مورد تهدید قرار گرفته است، آزادی بیان و سلامت همه جوامع ما تحت تهدید هستند."

وضعیت جولیان آسانژ پس از دریافت پناهندگی:

  • خواسته جولین آسانژ چیست؟
  • چه کسی می تواند تقاضای پناهندگی کند؟
  • آیا جولین آسانژ قانون بریتانیا را زیرپا گذاشته است؟
  • چرا پلیس نمی‌تواند جولین آسانژ را در سفارت اکوادور بازداشت کند؟
  • آیا دستور به لغو مصونیت دیپلماتیک ساختمان یک سفارتخانه قانونی است؟
  • حالا که به او پناهندگی اعطا شده، آیا می تواند از سفارت خارج شود؟
  • آیا دستور به لغو مصونیت دیپلماتیک ساختمان یک سفارتخانه قانونی است؟
  • آیا او می تواند از بریتانیا خارج شود؟

او گفت باید پرسید آیا دولت آمریکا به ارزشهای انقلابی که بر اساس آنها تاسیس شده بود باز خواهد گشت، "یا با سقوط از لبه پرتگاه همه ما را به دنیایی خطرناک و مستبد خواهد برد که در آن روزنامه نگاران از ترس تعقیب ساکت می شوند و شهروندان فقط می توانند زیر پوشش تاریکی مخفیانه با هم زمزمه کنند؟"

بریتانیا در صورت خروج آقای آسانژ از سفارت اکوادور، او را بازداشت خواهد کرد و تحویل پلیس سوئد خواهد داد. آقای آسانژ بیم از آن دارد که کشور سوئد او را به آمریکا تحویل دهد.

دو زن سوئدی با ادعای آزار جنسی به پلیس آن کشور علیه آقای آسانژ شکایت کرده اند اما او با رد ادعای آزار جنسی می گوید این مقدمه یک تلاش قانونی برای تحویل دادنش به آمریکاست.

آقای آسانژ همچنین خواستار آزادی فوری بردلی منینگ، سرباز آمریکایی شد که به اتهام انتقال اسناد سری به آقای آسانژ در بازداشت به سر می برد.

وی گفت با این که حد اکثر مدت بازداشت پیش از محاکمه قانونا ۱۲۰ روز است، دولت آمریکا آقای منینگ را برای بیش از ۸۰۰ روز بدون محاکمه در زندان نگهداشته است.

آقای آسانژ گفت که اگر بردلی منینگ واقعا کاری را کرده که به اتهام آن در بازداشت است، باید به عنوان یک قهرمان مورد قدردانی قرار گیرد.

وی همچنین از نبیل رجب، فعال حقوق بشر بحرینی، یاد کرد که در پی سرکوب شیعیان توسط حکومت بحرین به سه سال حبس محکوم شده است.

دولت بریتانیا پیشتر تهدید کرده بود که با حمله به داخل سفارت اکوادور آقای آسانژ را بازداشت خواهد کرد.

"ایالات متحده باید در مقابل جهان تعهد دهد که روزنامه نگاران را به دلیل پرتو افشانی بر جنایتهای مخفی صاحبان قدرت تحت تعقیب قرار نخواهد داد."

جولیان آسانژ

او به جمعیتی که خارج از سفارتخانه جمع شده بودند گفت، تنها حضور آنها در محل مانع یورش پلیس به داخل سفارتخانه شده بود.

قرار است نمایندگان سیاسی دولتهای آمریکای لاتین در خصوص تهدید دولت بریتانیا به نقض صریح معاهده روابط دیپلماتیک (معاهده وین) تشکیل جلسه دهند.

ماده ۲۲ معاهده وین در خصوص روابط دیپلماتیک اعلام می دارد که سفارتخانه ها غیر قابل تعرض هستند و نمایندگان یا کارگزاران دولت میزبان تنها با اجازه سفیر (رییس هیات نمایندگی) حق ورود به آنها را دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.