چند مقام دولتی در سانحه هوایی در سودان کشته شدند

به روز شده:  20:54 گرينويچ - 19 اوت 2012 - 29 مرداد 1391

غازی صادق عبدالرحیم، وزیر ارشاد و امور مذهبی سودان

رسانه های رسمی سودان می گویند که وزیر اوقاف این کشور و چند مقام دولتی دیگر در میان کشته شدگان سانحه هوایی بوده اند.

علاوه بر غازی صادق عبدالرحیم، وزیر ارشاد و اوقاف، دو وزیر دیگر، رهبر یک حزب ملی گرا و چند مقام نظامی سودان نیز در سقوط هواپیمایی مسافری که قبل از فرود با کوه برخورد کرد، کشته شدند.

مقام های رسمی و نظامی که مسافر این هواپیما بودند، برای برگزاری مراسم روز عید فطر از خارطوم، پایتخت سودان راهی استان کردوفان جنوبی بودند.

مکی علی بلایل، رئیس حزب عدالت، محجوب عبدالرحیم توتو، وزیر جوانان و ورزش و عیسى ضیف الله، وزیر گردشگری، آثار باستانی و حیات وحش، چندین نظامی عالیرتبه و چند مقام رسمی رسانه های رسمی سودان و شش خدمه هواپیما در این سانحه کشته شدند.

در یک بیانیه رسمی که از تلویزیون سودان پخش شد، آمده است که بدی شرایط جوی مانع فرود هواپیما شده و هنگامی که خلبان تلاش داشته که هواپیما را دوباره بر زمین بنشاند با کوه برخورد کرده و منهدم شده است.

یکی از مقام های رسمی سودان که نام فاش نشده گفته که این هوایپما آنتونوف ساخت اوکراین بوده است.

این هواپیما در نزدیکی شهر تالودی در ۵۰ کیلومتری مرز با سودان جنوبی سقوط کرد.

بیش از یک سال پیش جنگ داخلی در استان کردوفان جنوبی در گرفت و تالودی بارها هدف حمله شورشیان قرار گرفت. با این حال به گزارش جیمز کاپنال، خبرنگار بی بی سی، سخنگوی یکی از گروه های شورشی گفته است که نیروهای این گروه دخالتی در این سانحه نداشته اند.

در سال های اخیر چندین سانحه هوایی مرگبار در سودان رخ داده است. مقام های سودانی دشواری برای تهیه قطعات یدکی هواپیماها به دلیل تحریم های آمریکا علیه سودان را علت این سوانح می دانند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.