چینی‌ها در اعتراض به ملی‌گرایان ژاپنی تظاهرات کردند

به روز شده:  12:58 گرينويچ - 19 اوت 2012 - 29 مرداد 1391

هزاران نفر در چین در تظاهراتی علیه ژاپن شرکت کرده‌اند. آنها به اقدام گروهی از ملی‌گرایان ژاپنی در اهتزاز پرچم ژاپن در جزایر مورد مناقشه در دریای چین شرقی معترض بوده‌اند.

براساس گزارش‌ها، معترضان در شهرهای شن‌ژن، گوانگ‌ژو و چند شهر دیگر چین در حالی که پرچم کشورشان را در دست داشتند، تظاهرات کرده‌اند.

آنها خواهان ترک جزایر مورد مناقشه از سوی ژاپن شده‌اند.

گروهی از معترضان در شن‌ژن خودروهای ساخت ژاپن را تخریب کرده و به چند رستوران ژاپنی حمله کرده‌اند.

جزایر مورد مناقشه در ژاپن سنکاکو و در چین دیائویو خوانده می‌شوند.

کنترل این جزایر در اختیار ژاپن است، ولی چین و تایوان هم مدعی حاکمیت بر آنها هستند.

اقدام گروهی از ملی‌گرایان ژاپنی در به اهتزاز درآوردن پرچم ژاپن در یکی از این جزایر زمینه‌ساز طرح دوباره اختلافات ارضی کشورها شده است.

این اقدام، اعتراض رسمی مقامات هر دو کشور چین و تایوان را به دنبال داشت.

نزدیک به ۱۵۰ نفر از اعضای یک گروه ملی‌گرای ژاپن روز شنبه، ۱۸ اوت، اعلام کردند که برای گرامیداشت یاد ژاپنی‌هایی که در جریان جنگ جهانی دوم در نزدیکی این جزایر جان خود را از دست داده‌اند، راهی منطقه خواهند شد.

دولت چین از آنها خواست که از این سفر منصرف شوند و مقاماتی هم که از سوی دولت ژاپن کنترل جزایر را در دست دارند، به آنها اجازه ورود ندادند.

اما این افراد خود را با قایق به نزدیکی جزایر رساندند و حدود ۱۰ نفر از آنها شناکنان به یکی از این جزایر رفتند و پرچم ژاپن را در صخره‌های ساحلی به اهتزاز درآوردند.

گروهی از اتباع چین هم پیش از این به اقدام مشابهی دست زده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.