با وجود اعتراض چین، ملی‌گرایان ژاپنی به یک جزیره مورد مناقشه پا گذاشتند

به روز شده:  06:21 گرينويچ - 19 اوت 2012 - 29 مرداد 1391

چین به این ملی‌گرایان ژاپنی هشدار داده بود که به این جزایر پا نگذارند

با وجود اعتراض‌های دولت چین، دست‌کم ده نفر از اتباع ژاپن با حضور در مجموعه جزایر مورد مناقشه دو کشور در دریای چین شرقی، پرچم ژاپن را به اهتزاز درآورده‌اند.

گروهی از اعضای یک گروه ملی‌گرای ژاپن با چند قایق به نزدیکی یکی از این جزیره‌ها رفته و تعدادی از آنها با شنا خود را به ساحل جزیره رسانده‌اند.

مقاماتی که از سوی دولت ژاپن کنترل جزایر مورد مناقشه را در دست دارند، قبلا به آنها اجازه ورود نداده بودند و گزارش شده است که این فعالان هم‌اکنون تحت بازجویی هستند.

گفته می‌شود که این اقدام آنها می‌تواند زمینه‌ساز آغاز دوباره و شدت گرفتن اختلافات ژاپن و چین بر سر حاکمیت ارضی بر جزایر مورد مناقشه باشد.

در تعدادی از شهرهای چین هم تظاهرات اعتراضی برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی چین، بیش از ۱۰۰ نفر با تجمع در نزدیکی کنسولگری ژاپن در شهر گوانگ‌ژو در جنوب چین از ژاپنی‌ها خواستند تا این جزایر را ترک کنند.

جزایر مورد مناقشه در دریای چین شرقی در مسیر یکی از راه‌های دریایی مهم منطقه قرار دارد.

تایوان هم مدعی حاکمیت این منطقه است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در توکیو می‌گوید که اقدام ملی‌گرایان ژاپن می‌تواند واکنش شدید دولت چین را به دنبال داشته باشد.

پیش از این، چین از این افراد خواسته بود که از سفر خود منصرف شوند.

این گروه از اتباع ژاپن روز شنبه، ۱۸ اوت، گفتند که برای گرامیداشت یاد ژاپنی‌هایی که در جریان جنگ جهانی دوم در نزدیکی این جزایر جان خود را از دست داده‌اند، راهی منطقه خواهند شد.

آنها نزدیک به ۱۵۰ نفر بودند و حدود ۱۰ نفر از آنها بعد از رسیدن به آب‌های ساحلی منطقه، با شنا خود را به یکی از جزایر رساندند و پرچم ژاپن را در صخره‌های ساحلی به اهتزاز درآوردند.

گروهی از اتباع چین پیش از این به اقدام مشابهی دست زده بودند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.