'کردهای سوریه از مناقشات سوریه سود می برند'

به روز شده:  14:41 گرينويچ - 19 اوت 2012 - 29 مرداد 1391

در حالی که ارتش سوریه درگیر جنگ در شهرهای بزرگ است به گفته رهبران کرد کنترل نیمی از منطقه کرد نشین شمال شرق سوریه دردست آن هاست .

اورلا گرین خبرنگار بی بی سی که به طور مخفیانه به مناطق شمال شرق سوریه سفر کرده است از امیدواری کردها به تشکیل خود مختاری در یک سوریه دمکراتیک گزارش می دهد .

یک مرد میانسال که ظاهرش به یک رئیس بانک شبیه بود گفته که نه ازدواج کرده و نه صاحب فرزند است و می خواست ما بدانیم که این انتخاب او بوده و نه سرنوشتی که برایش رقم خورده است: "بعنوان یک کرد من آزاد نیستم و نمی توانم صاحب فرزندی باشم که او هم یک زندانی باشد ."

به جای همسر و پدر بودن او به فعالیت سیاسی و جنگ چریکی روی آورده است و پانزده سال برای دستیابی به خودمختاری کردها نبرد کرده است. این روزها او احساس می کند که به هدف خود بیش از هرزمان دیگری نزدیک شده است .

این یک احساس کلی در پاره ای از مناطق کردنشین شمال شرق سوریه است .

برای سفر به این مناطق از دهکده ها و شهرها زیر آفتابی سوزان گذرکردیم اما یک چیز بیش از تپه های سرسبز جلب نظر می کرد و آن جای خالی نیروهای امنیتی سوریه بود.

در پی موج اعتراض های مردمی در اواخر ماه ژوئیه، بشار اسد رئیس جمهور سوریه از کنترل این مناطق کم کرد تا از توان ارتش در مناطق دیگر بیشتر استفاده شود.

رهبران کرد می گویند که کنترل نیمی از این مناطق را در دست دارند. پرچم کردها جای پرچم سوریه را گرفته است و مدارس کرد زبان آغاز به کار کرده اند .

گرچه نیروهای امنیتی سوریه کاملا از مناطق شمال شرق خارج نشده اند اما حضور کمرنگی دارند.

یک دانشجوی پیشین حقوق در شهر قامیشلی به ما گفت: " این روزها حتی اگر کسی به قتل برسد پلیس خود را آفتابی نمی کند."

در سفر مخیفانه به این مناطق معمولا به نفرات ارتش سوریه برخورد نمی کردیم، اما در یک مورد هنگام فیلم برداری یک سرباز سوری ناگهان در مقابل ما سبز شد و به نظر می رسید که از ما ترسیده است.

چند دقیقه بعد یک مقام سوری با لباس شخصی ظاهر شد اما برخلاف انتظار ما که فکر می کردیم بازداشت و سپس به دمشق فرستاده شویم، او فقط خواستار خروج ما از آن محل شد.

در سفر به مناطق کردنشین با میهمان نوازی و پذیرائی گرم کردها روبرو می شدیم. خانواده های کرد هر یک داستانی برای حکایت داشتند.

در منزل سعید حامد که نشسته بودیم، او با اشاره به جمع ما گفت: "یک ماه پیش چنین دور هم جمع شدنی امکان پذیر نبود و ما هرگز اجازه حرف زدن با خبرنگاران را نداشتیم ."

سعید حامد سپس گفت که حکومت اسد چه‌گونه شغل آموزگاری را از او گرفت و او را از تدریس محروم کرد.

بسیاری از کردها تاکید می کنند که خواهان تغییرات صلح آمیزند اما اگر لازم باشد حاضرند وارد جنگ بشوند.

در تمام بخش های این منطقه واحدهای دفاعی فعالیت دارند و گروه های شبه نظامی هم تشکیل شده اما از تماس با خبرنگاران پرهیز می کنند.

صالح محمد، رهبر اتحاد دمکراتیک کردستان سوریه، که یکی از قدرتمندترین احزاب منطقه شمال شرق سوریه است، می گوید شبه نظامیان همه جا حضور دارند اما حزب اتحاد دمکراتیک کنترلی بر آن ها ندارد .

صالح محمد همچنین هرگونه ارتباط با حزب کارگران کرد،پ ک ک، را که ده ها سال است درحال مبارزه برای خود مختاری در ترکیه است، رد می کند .

او که سابقه طولانی در مبارزه برای دستیابی به حقوق کردها دارد با لحنی آرام از گذشته و آینده مردم خود گفت: "به اعتقاد من مبارزه ما دارد نتیجه می دهد ."

بسیاری از کردها در این نکته با محمد صالح سهیم اند.

معلوم نیست که سرنوشت سوریه سرانجام چه خواهد شد اما کردها از اغتشاش و بی نظمی در سوریه بهره برده و خواستار تشکیل منطقه خود مختارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.