سانسور رسانه‌ها در برمه لغو می‌شود

به روز شده:  08:40 گرينويچ - دوشنبه 20 اوت 2012 - 30 مرداد 1391

به ۳۰۰ روزنامه و مجله ای که به موضوعاتی کمتر حساس می‌پردازند هم اجازه داده شده که بدون سانسور مطالبشان را منتشر کنند

وزارت اطلاع رسانی برمه از لغو سانسور رسانه ها در این کشور خبر داده است. گفته شده این اقدام تازه ترین مورد از مجموعه اصلاحاتی است که توسط دولت غیر ‌نظامی این کشور صورت می گیرد.

مقامات اداره نظارت و ثبت رسانه ها گفته اند که خبرنگاران و گزارشگران از این پس نیاز ندارند تا مطالبشان را قبل از انتشار برای سانسور به این اداره تحویل بدهند.

سالهاست که رسانه ها در برمه تحت کنترل شدید قرار دارند.

دولت غیرنظامی برمه از زمان روی کار آمدن در سال گذشته، به تدریج سعی کرده تا محدودیت های اعمال شده در این کشور را لغو کند.

تینت سو، رئیس اداره نظارت و ثبت رسانه ها، به خبرگزاری فرانسه گفته است: "سانسور در این کشور از ششم اوت سال ۱۹۶۴ آغاز شد و حال پس از گذشت ۴۸ سال و دو هفته، سانسور در کشور لغو می شود."

اما یک مقام دیگر برمه گفته است که فیلم ها در این کشور همچنان قبل از نمایش سانسور خواهند شد.

خبرگزاری فرانسه از سردبیر یک مجله در شهر رانگون نقل کرده که: "این روزی بزرگ برای همه روزنامه نگارانی است که برای سالهای متمادی تحت این محدودیت ها در میانمار کار کرده اند."

به خبرنگاران در برمه ( میانمار) پیش از این دستورالعمل هایی داده شده که به آنها اجازه می دهند تا درباره موضوعات جنجال برانگیز سیاسی و اجتماعی مطلب بنویسند، اقدامی که در زمان حکومت نظامیان، امری غیرقابل تصور بود.

به ۳۰۰ روزنامه و مجله ای که به موضوعاتی کمتر حساس می پردازند هم اجازه داده شده که بدون سانسور مطالبشان را منتشر کنند.

لغو سانسور همچنین ۳۰ هزار سایت اینترنتی را هم شامل می شود. به این ترتیب کاربران این سایت ها اجازه خواهند داشت تا برای اولین بار بدون محدودیت به موضوعات سیاسی در این سایت ها دسترسی داشته باشند.

در اکتبر سال گذشته، تینت سو، رئیس بخش بررسی و ثبت رسانه ها گفته بود که سانسور در برمه باید برچیده شود، به این دلیل که این موضوع با برقراری دموکراسی در کشور سازگاری ندارد. اما آقای سو در عین حال هشدار داده که تمامی انتشارات باید به مسئولیت هایشان نسبت به آزادی مطبوعات احترام بگذارند.

برخی از روزنامه نگاران در واکنش به این اظهارات آقای سو ابراز نگرانی کرده و گفته اند اگر دولت با مطالب آنها پس از انتشار مشکلی داشته باشد، احتمالا می تواند از سوی دولت نقض قوانین تلقی شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.