هشدار اوباما به سوریه در مورد توسل به سلاح های شیمیایی

به روز شده:  21:43 گرينويچ - دوشنبه 20 اوت 2012 - 30 مرداد 1391

هشدار باراک اوباما به سوریه

باراک اوباما به دولت سوریه هشدار داده که از سلاح شیمیایی استفاده نکند. رئیس جمهوری آمریکا گفته است که استفاده یا جابجایی سلاح شیمیایی آمریکا را وادار می کند تا در امور سوریه مداخله کند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که استفاده از سلاح های شیمیایی توسط سوریه یک "خط قرمز" خواهد بود که نگرش او در مورد دخالت در بحران سوریه را عوض خواهد کرد.

او گفت که در این مقطع دستور دخالت نظامی را نداده است.

اما او افزود: "اگر شاهد تحرکاتی در جبهه سلاح های شیمیایی یا استفاده از سلاح های شیمیایی باشیم، دارای تبعات عظیمی خواهد بود."

پیشتر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه به خاطر خودداری از گفتن اینکه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه باید کناره گیری کند یا نه مورد انتقاد قرار گرفت.

آقای اوباما که در کنفرانسی خبری در کاخ سفید با خبرنگاران صحبت می کرد گفت که استقرار یا استفاده از سلاح های شیمیایی می تواند باعث گسترش مناقشه در منطقه شود.

او گفت: "این فقط شامل سوریه نمی شود. بلکه شامل متحدان ما در منطقه از جمله اسرائیل می شود و مایه نگرانی ما است."

او به بشار اسد و "سایر بازیگران" در کارزار در مورد استفاده یا جابجایی چنین سلاح هایی اخطار داد.

او گفت: "یک خط قرمز برای ما وقتی است که شاهد جابجایی یا به کار گیری مقدار زیادی سلاح شیمیایی باشیم. این محاسبات ما را عوض می کند."

اوباما

آقای اوباما قبلا هم در این مورد به دولت سوریه هشدار داده بود

سخنگوی وزارت خارجه سوریه ماه گذشته گفت که این سلاح ها هرگز در داخل کشور به کار گرفته نخواهند شد.

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که دولت آمریکا گزارش های تایید نشده ای دریافت کرده است از اینکه مقام های سوری درحال جابجایی ذخایر سلاح های شیمیایی کشور بوده اند.

پیشتر اخضر ابراهیمی، نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه، انتقادات گروههای مخالف دولت بشار اسد مبنی بر این که چرا از رئیس جمهوری این کشور نمی‌خواهد، استعفا دهد را رد کرد.

آقای ابراهیمی به بی بی سی گفته است که او "هنوز در موقعیتی نیست که در این باره چیزی بگوید، اما در عین حال به یافتن راه حلی در این مورد پایبند است."

شورای ملی سوریه، مهم ترین ائتلاف مخالفان دولت سوریه در واکنش گفته است: "موضع اخضر ابراهیمی نشان دهنده بی حرمتی به خون مردم سوریه و حق تعیین سرنوشت آنها است."

این شورا در بیانیه ای گفته است: "هر کسی که به این رژیم جنایتکار فرصت کشتن دهها هزار نفر دیگر از مردم و نابود کردن کشور را بدهد قصد ندارد تا اوج این تراژدی را به رسمیت بشناسد."

در مقابل آقای ابراهیمی تاکید کرده که او به "یافتن راه حلی برای پایان دادن کامل خشونت ها پایبند است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.