جنجال بر سر اظهارات نماینده کنگره درباره تجاوز و سقط جنین

به روز شده:  22:19 گرينويچ - دوشنبه 20 اوت 2012 - 30 مرداد 1391

تاد ایکن، شش سال است که نماینده ایالت میزوری در مجلس نمايندگان آمریکا است

بحث و گفتگو بر سر اظهارات تاد اکین، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا درباره احتمال بارداری بر اثر تجاوز به زنان بالا گرفته است.

آقای اکین که کاندیدای حزب جمهوریخواه در انتخابات مجلس سنا است در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که اگر "تجاوزی مشروع" باشد، احتمال آنکه زن باردار شود کم است.

آقای اکین بعدا گفت که در آن مصاحبه مرتکب "اشتباه لفظی" شده و اظهارات او به معنی عدم همدردی او با زنانی نیست که به آنها تجاوز می شود.

در همین حال، سناتور کلر مک کاسکیل، رقیب دموکرات او در ایالت میسوری گفته است چنین اظهاراتی "غیر قابل درک" است.

میت رامنی، نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا نیز گفت که با اظهارات آقای اکین موافق نیست.

سخنگوی آقای رامنی هم گفت: "دولت رامنی- رایان در صورتی که بارداری ناشی از تجاوز رخ دهد، مخالف سقط جنین نخواهد بود."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم در کنفرانس خبری کاخ سفید روز دوشنبه از آقای اکین انتقاد کرد و گفت: "چنین اظهاراتی اهانت آور است."

'تجاوز تجاوز است'

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "تجاوز تجاوز است و تجزیه و تحلیل درباره نوع تجاوز و صحبت کردن در این باره برای مردم آمریکا قابل درک نیست و برای من هم معنی نمی دهد."

روز یکشنبه تلویزیون کی تی وی آی- تی وی (KTVI-TV) در مصاحبه ای از آقای اکین پرسید که اگر بارداری نتیجه تجاوز باشد آیا زن باردار حق دارد سقط جنین کند؟

آقای آکین در جواب گفت: "همانطورکه پزشکان توضیح داده اند، خیلی نادر است. اگر تجاوز مشروع باشد، بدن زن راههایی را برای جلوگيری از بارداری پیدا خواهد کرد."

او افزود: "اما فرض کنیم که این شیوه کار نمی کند. در آن صورت باید متجاوز مجازات شود نه اینکه بچه سقط شود."

اظهارات آقای اکين سروصدای زيادی را در آمريکا هم برای استفاده از کلمه "مشروع" و هم از نظر علمی بوجود آورده است.

در وبلاگها و وسایت اینترنتی توییتر هم مردم به نظرات آقای اکین حمله کرده اند و ابراز نگرانی کرده اند که او عضو کمیته علوم مجلس نمایندگان آمریکا است.

تری انیل، مدیر سازمان ملی زنان هم گفته است که اظهارات آقای اکین "حیرت آور" است و استفاده از چنین لحنی برای "خجالت زده کردن زنان" بکار رفته است.

تاد اکین، شش سال است که نماینده ایالت میسوری در مجلس نمايندگان آمریکا است و او یکی از مخالفان سفت و سخت سقط جنین است.

در سال ۲۰۱۱، او از قانونی حمایت کرد که کمکهای دولت را به زنانی که به آنها تجاوز شده بود و قصد داشتند سقط جنین کنند، محدود می کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.