صلیب سرخ اجازه ورود به خاروغ را دریافت نکرد

به روز شده:  16:36 گرينويچ - سه شنبه 21 اوت 2012 - 31 مرداد 1391

سازمان صلیب سرخ جهانی از طریق سازمان هلال احمر تاجیکستان به آسیب‌دیدگان شهر خاروغ دارو و مواد زخمبندی فرستاده است

دفتر صلیب سرخ جهانی در تاجیکستان گفت که با وجود درخواست رسمی، مقامات تاجیکستان تا کنون به این سازمان اجازه ورود به شهر خاروغ را نداده‌اند.

یک منبع در این سازمان که از افشای نامش خودداری کرد، به بی بی سی گفت، در پی شروع عملیات نظامی در شهر خاروغ ولایت بدخشان در اواخر ماه گذشته دفتر صلیب سرخ جهانی ضمن یک نامه به وزارت خارجه این کشور درخواست اجازه ورود به شهر خاروغ را کرده است.

این منبع، هدف اصلی سفر به شهر خاروغ را آشنایی با وضعیت بشر دوستانه و توزیع کمکها به آسیب‌دیدگان درگیری ها میان نیروهای دولت تاجیکستان و گروههای مسلح ولایت بدخشان مربوط خواند.

گفته می‌شود، سازمان صلیب سرخ جهانی از طریق هلال احمر تاجیکستان به شهر خاروغ یک مقدار دارو و مواد زخمبندی ارسال کرده است.

ظفر محبت اف، رئیس سازمان هلال احمر تاجیکستان گفت که در میان آسیب‌دیدگان حوادث شهر خاروغ به مقدار ۱ تن دارو، مواد زخمبندی و مواد غذایی توزیع شده است.

همچنین، به گفته آقای محبت اف، در نظر است فردا این نهاد یک کاروان مواد غذایی و مواد دیگر مورد نیاز را به شهر خاروغ بفرستد.

فعلاً در شهر خاروغ در کنار سازمان هلال احمر تاجیکستان سازمانهای خیریه مربوط به صندوق آقاخان فعالیت می‌کنند.

در همین حال، دولت علی نذری یف، سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان گفت که در شرایط فعلی نهادهای دولت این کشور و سازمانهای هلال احمر تاجیکستان و صندوق آقاخان در میان افراد آسیب‌دیده از درگیریهای میان نیروهای دولت و گروههای مسلح کمکهای ضروری توزیع کرده و نیازی به کمکهای سازمانهای بین‌المللی وجود ندارد.

آقای نذری یف، از درخواست سازمان صلیب سرخ جهانی برای ارائه کمک به نیازمندان شهر خاروغ ابراز سپاس کرده و گفت، در صورت ضرورت به کمکهای اضطراری، دولت تاجیکستان رسماً به سازمانهای خیریه بین‌المللی مراجعه خواهد کرد.

ضمناً، عملیات نیروهای دولت تاجیکستان علیه گروههای مسلح ولایت بدخشان روز ۲۴ ژوئیه سال روان در پی کشته شدن عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش کمیته امنیت ملی تاجیکستان در شهر خاروغ بدخشان آغاز شد.

ژنرال نظراف روز شنبه ۲۱ ژوئیه در یک مناقشه با افراد نامعلوم در نزدیکی شهر خاروغ کشته شد و مقامات افراد وابسته به طالب ایامبیک اف، مسئول پاسگاه مرزی اشکاشیم را که از فرماندهان بانفوذ مخالفان در زمان جنگ داخلی محسوب می‌شد، در این حادثه مظنون دانسته‌اند.

مقامات رسماً آمار تلفات جانی در میان نیروهای دولتی در عملیات خاروغ را ۱۷ نفر و زخمیان را ۴۰ نفر اعلام کرده‌اند. همچنین طبق این آمار در این عملیات ۳۰ شورشی کشته و ۴۰ نفر بازداشت شده‌اند. هزینه این عملیات و خسارات مالی نیروهای دولت از سوی مقامات اعلام نشده است.

فعلاً وضع امنیتی در شهر خاروغ آرام گزارش شده و وزارت امور داخله تاجیکستان از "ادامه تسلیم اسلحه" در شهر خاروغ، مرکز استان بدخشان، خبر داده است.

این منبع گفته است، تا روز ۱۵ اوت در شهر خاروغ بیش از ۵۰۰ عدد اسلحه، از جمله تفنگ کلاشنیکف، نارنجکها، تپانچه‌های “ماکارف” و گلوله‌های زیادی به نیروهای انتظامی سپرده شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.