روسیه پس از هجده سال انتظار به سازمان تجارت جهانی پیوست

به روز شده:  15:28 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391

کمونیستهای روسیه مخالف پیوستن آن کشور به سازمان تجارت جهانی هستند

روسیه امروز، (چهارشنبه، ۲۲ اوت) پس از هجده سال انتظار، به سازمان تجارت جهانی پیوست.

پذیرش به عضویت این سازمان، که مستلزم جلب موافقت تمامی اعضا بوده است، به این معنی است که روسیه تعرفه های گمرکی بر واردات از جمله مواد غذایی و اتومبیل و محدودیت های مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی به خصوص در بخش های مالی و ارتباطات خود را کاهش می دهد و در مقابل، از آزادی دسترسی به بازارهای خارجی برخوردار می شود.

چین در سال ۲۰۰۱ به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمد و روسیه تنها کشور بزرگ جهان بود که تا کنون در این سازمان عضویت نداشت.

کارل دگوشت، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا گفته است که ورود روسیه به سازمان تجارت جهانی کمک بزرگی به تقویت اقتصاد اروپا خواهد کرد.

او گفت ورود روسیه به این سازمان به سرمایه‌گذاری و تجارت کمک خواهد کرد، صنایع روسیه را احیا خواهد کرد و فرصتهای تجاری زیادی در اختیار شرکتهای اروپایی و روسی قرار خواهد داد.

او همچنین گفت که اتحادیه اروپا بزرگترین شریک تجاری روسیه است و روسیه نیز سومین شریک بزرگ تجاری اتحادیه اروپاست.

روسیه ابتدا در سال ۱۹۹۳ تقاضای عضویت در سازمان موسوم به موافقت‌نامه عمومی تعرفه‌ و تجارت (گات) را مطرح کرد که دو سال بعد جای خود را به سازمان تجارت جهانی داد.

سازمان تجارت جهانی در سال ۱۹۹۵ با هدف گسترش بازرگانی جهانی از طریق کاهش موانع تجاری بین کشورها تاسیس شد و در حال حاضر، یکصد و پنجاه و هفت کشور عضو این سازمان هستند.

ایران با وجود تلاش های گسترده، هنوز به عضویت این سازمان پذیرفته نشده اما در جریان مذاکرات ناموفق برای حل بحران هسته ای جمهوری اسلامی در چند سال پیش، گفته می شد که عضویت در سازمان بخشی از بسته پیشنهادی جامعه بین‌المللی برای تشویق ایران به کنار گذاشتن بخشی از فعالیت اتمی خود بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.