چین: آمریکا به دنبال بهانه‌ای برای دخالت نظامی در سوریه است

به روز شده:  16:50 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391

رسانه دولتی چین از سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد سلاح‌های شیمیایی سوریه انتقاد کرده و آن را به طرز خطرناکی غیر مسئولانه خوانده است.

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین می گوید آمریکا به دنبال بهانه‌ای برای موجه جلوه دادن دخالت نظامی در سوریه است.

روز دوشنبه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت استفاده و یا جا به جایی سلاح‌های شیمیایی توسط دولت سوریه را تحمل نخواهد کرد.

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد روسیه هم مواجه شد و این کشور اعلام کرد که مطمئن است دولت سوریه هیچ قصدی برای استفاده از این سلاح‌ها را ندارد.

روسیه غرب را متهم کرده که هیچ کاری برای واداشتن مخالفان بشار اسد برای گفت و گو با دولت سوریه نکرده است.

آقای اوباما گفته بود استفاده سوریه از سلاح‌های شیمیایی، یک "خط قرمز" خواهد بود که رویکرد او را در مورد دخالت در بحران سوریه تغییر خواهد داد.

شینهوا در واکنش به این اظهارات گفت: "بار دیگر، قدرت‌های غربی، به دنبال یافتن بهانه هایی برای دخالت نظامی در سوریه هستند."

چین و روسیه تا کنون با وتوی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، مانع از وضع تحریم‌ها از سوی این سازمان علیه سوریه شده‌اند.

دمین گراماتیکاس، خبرنگار بی بی سی در پکن می‌گوید یادداشتی که در این باره در شینهوا منتشر شده، موضع رسمی دولت چین را نمی‌رساند اما نمایانگر هراس رهبران چین کمونیست از احتمال تغییر رژیم در سوریه توسط غرب به بهانه اقدام انساندوستانه است.

چین می‌گوید آتش بسی که با میانجیگری سازمان ملل حاصل شود، بهترین راه برای پایان دادن به بحران سوریه است.

ادامه خشونت‌ها در سوریه

منابع مخالفان از حمله هوایی ارتش به شهر حلب خبر داده‌اند اما دولت چنین ادعایی را رد می‌کند

منابع مخالفان از حمله هوایی ارتش به شهر حلب خبر داده‌اند اما دولت چنین ادعایی را رد می‌کند

منابع وابسته به مخالفان دولت سوریه می‌گویند ارتش این کشور به اقدامات خود علیه مخالفان مسلح در دمشق و حلب، شدت بخشیده است.

مخالفان می‌گویند بیش از ۲۰ هزار نفر که عمدتا غیر نظامی هستند، از زمان آغاز ناآرامی های این کشور در ماه مارس سال پیش، جان خود را از دست داده‌اند.

ساکنان شهر دمشق می‌گویند حملات روز چهارشنبه، سنگین‌ترین عملیات ارتش از ماه پیش که توانست کنترل کامل شهر را در دست بگیرد، به شمار می‌رود.

مخالفان می‌گویند ارتش در مناطقی از شهر به خصوص در کفر سوسا، دست به گلوله باران زده و از هواپیما برای بمباران استفاده کرده است.

فعالان مخالف دولت می‌گویند نیروهای دولتی دست به جست و جوی خانه به خانه در مناطقی از شهر زده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید یک خبرنگار روزنامه دولتی تشرین در این عملیات کشته شده اما هنوز منبع مستقلی این خبر را تائید نکرده است.

مخالفان می‌گویند هدف دولت این است که جلوی استفاده مخالفان مسلح از برخی مناطق شهر برای حمله به یک فرودگاه نظامی را بگیرند.

منابع مخالفان همچنین از حمله هوایی ارتش به شهر حلب خبر داده‌اند اما دولت چنین ادعایی را رد می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.