امامنظر امامنظراف در خاروغ کُشته شد

به روز شده:  14:29 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391

امامنظر امامنظراف در منزلش، واقع در محله موسوم به "او پ د" شهر خاروغ کُشته شده است

امامنظر امامنظراف، از فرماندهان محلی در بدخشان که مقامات او را در حوادث اخیر در شهر خاروغ مقصر می‌دانند، در شرایطی مشکوک کُشته شده است.

هرچند مقامات رسمی در این باره هنوز اطلاعی پخش نکرده‌اند، اما به گفته یک خبرنگار محلی در شهر خاروغ، حادثه قتل آقای امامنظراف حوالی ساعت ۴:۰۰ صبح ۲۲ اوت، به وقت محلی، رخ داده است.

شرایط کُشته شدن امامنظر امامنظراف معلوم نیست، ولی گفته می‌شود که وی در منزلش، واقع در محله موسوم به "او پ د" شهر خاروغ ظاهراً در پی یک درگیری کُشته شده است. برخی منابع محلی می‌گویند که صبح روز چهارشنبه در شهر خاروغ صدای تیراندازی شنیده شده است.

به گفته این خبرنگار محلی، در این حادثه همچنین آخرنظر امامنظراف، برادر خرد (کوچکتر) وی، جراحت برداشته است.

در عملیات ۲۴ ژوئیه در شهر خاروغ، سلطان نظر امامنظراف، یکی دیگر از برادران امامنظراف کُشته شده بود. امامنظر امامنظراف طی ۲۰ سال اخیر معلول بوده و با کالسکه معلولی (صندلی چرخدار) حرکت می‌کرد.

امامنظر امامنظراف از جمله چهار فرمانده محلی در خاروغ بود که مقامهای دادستانی تاجیکستان آنها را به دست داشتن در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در بدخشان، متهم کرده بودند.

عملیات روز ۲۴ ژوئیه در شهر خاروغ که به گفته مقامات، هدف از آن بازداشت افراد مظنون در قتل ژنرال نظراف بوده است، عمدتا در محله "او پ د" شهر خاروغ، مکان زیست امامنظر امامنظراف، انجام شد.

بعد از عملیات خاروغ، دادستانی کل تاجیکستان با انتشار اطلاعیه ای امامنظر امامنظراف، یادگار شاه‌مسلّم اف، محمدباقر محمدباقراف و طالب بیک ایامبیک اف، چهار فرمانده مخالفان پیشین در ولایت بدخشان را متهم به ارتکاب جرایم مختلفی کرد.

از سوی دیگر، پیشتر میان مقامات انتظامی و نمایندگان این چهار فرمانده برای بازگرداندن ثبات به شهر خاروغ توافق حاصل شد. مقامات گفته بودند که افراد محلی در صورت تسلیم داوطلبانه اسلحه و همکاری برای پیدا کردن افراد مظنون در قتل ژنرال نظراف عفو خواهند شد.

در سایت رسمی وزارت امور داخله تاجیکستان نیز آمده است جوانانی که در شهر خاروغ اسلحه را تسلیم می‌کنند، عفو می‌شوند.

همچنین، گزارش شده بود که نمایندگان شبکه آقاخان در تاجیکستان در قضیه بدخشان به عنوان میانجی شرکت کرده و موفق به این شده‌اند که مقدار زیاد سلاح به نیروهای انتظامی در شهر خاروغ سپرده شود.

نخست طالب بیک ایامبیک اف، یکی از این فرماندهان، و سپس محمدباقر محمدباقراف، فرمانده دیگر، برای دادن شهادت در دفتر مقامهای انتظامی حاضر شده‌اند.

اما صاحب‌نظران می‌گویند که کُشته شدن امامنظر امامنظراف که در میان ساکنان ولایت از نفوذ زیادی برخوردار بود، می‌تواند آرامی و ثبات نسبی را به هم زند.

این در حالی است که به گفته عده‌ای از ساکنان شهر خاروغ، بسیاری از جانبداران امامنظر امامنظراف که در بدخشان به عنوان "اموم" مشهور است، روز چهارشنبه جسد او را به میدان شهر انتقال داده و در آن جا دست به تظاهرات زده‌اند.

آنها با سر دادن شعارها از مقامات خواسته‌اند که قاتلان او را پیدا کنند.

مقامات رسمی در ولایت خودمختار بدخشان این اطلاع را رد کرده‌اند، ولی به گفته برخی از ساکنان این شهر که در نزدیکی محل تظاهرات به سر می‌برند، حدود دو هزار نفر در این مکان تجمع کرده‌اند.

همچنین گفته می‌شود که در اثر تیراندازی در جریان این تظاهرات دو نفر از افراد غیرنظامی جراحت برداشته‌اند.

یکی دیگر از تقاضاهای مردم در میدان مرکزی شهر خاروغ بیرون بردن نیروهای امنیتی و انتظامی اضافی از قلمرو ولایت بدخشان بوده است.

به گفته یکی از شرکت‌کنندگان این گردهمایی، تظاهرکنندگان از نیروهای دولتی تقاضا کرده‌اند که در 20 ساعت آینده قلمرو شهر خاروغ را ترک کنند. در صورت اجرا نشدن این درخواست، تظاهرکنندگان گفته‌اند که علیه نیروهای دولتی قیام خواهند کرد.

در همین حال، یک مقام دولتی در صحبتی تلفنی به بی بی سی گفت که تظاهرات در شهر خاروغ به پایین رسیده است، ولی منابع مستقل می‌گویند که مردم بیشتری به معترضان پیوسته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.