تظاهرات ساکنان در میدان مرکزی شهر خاروغ

به روز شده:  11:03 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391

در این میدان در گذشته مردم برای تجلیل از جشنهای مختلف گردهم می‌آمدند

بنا بر گزارش ها از تاجیکستان عده زیادی از ساکنان شهر خاروغ ، مرکز ولایت خودمختار بدخشان کهستانی تاجیکستان در پی کشته شدن امامنظر امامنظراف، از فرماندهان محلی، در میدان مرکزی این شهر دست به تظاهرات زده‌اند.

مقامات رسمی در ولایت خودمختار بدخشان این خبر را تکذیب کرده اند، ولی به گفته برخی از ساکنان این شهر که در نزدیکی محل تظاهرات به سر می‌برند، حدود دو هزار نفر در این مکان تجمع کرده‌اند.

همچنین گفته می‌شود که در اثر تیراندازی در جریان این تظاهرات دو نفر از افراد غیرنظامی جراحت برداشته‌اند.

گفته می‌شود که تظاهرکنندگان جسد امامنظر امامنظراف را با خود به میدان برده و با سر دادن شعارها از مقامات خواسته‌اند که قاتلان او را پیدا کنند.

یکی دیگر از تقاضاهای مردم در میدان مرکزی شهر خاروغ بیرون بردن نیروهای امنیتی و انتظامی اضافی از قلمرو ولایت بدخشان بوده است.

به گفته یکی از شرکت‌کنندگان این گردهمایی، تظاهرکنندگان از نیروهای دولتی تقاضا کرده‌اند که در ۲۰ ساعت آینده قلمرو شهر خاروغ را ترک کنند. در صورت اجرا نشدن این درخواست، تظاهرکنندگان گفته‌اند که علیه نیروهای دولتی قیام خواهند کرد.

امامنظر امامنظراف، از فرماندهان محلی که دولت او را در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش امنیت در بدخشان، همدست می‌داند، صبح روز چهارشنبه ۲۲ اوت در منزل خود در شهر خاروغ کشته شده است.

در همین حال، یک مقام دولتی در صحبتی تلفنی به بی بی سی گفت که تظاهرات در شهر خاروغ به پایین رسیده است، ولی منابع مستقل می‌گویند که مردم بیشتری به معترضان پیوسته‌اند.

ناآرامی ها در شهر خاروغ در اواخر ماه ژوئیه به دنبال عملیات نیروهای دولتی علیه افراد مظنون در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس بخش کمیته امنیت ملّی تاجیکستان در ولایت بدخشان، آغاز شد.

در جریان این عملایت طبق آمار رسمی حدود ۵۰ نفر از نیروهای دولت و افراد مسلح مخالف دولت کشته شده اند، اما افراد مظنون در قتل این مقام امنیتی بازداشت نشده اند.

هر چند با کمک نمایندگان جامعه مدنی و بنیاد آقاخان، یک سازمان بین المللی مربوط به رهبر پیروان مذهب اسماعیلیه در جهان آرامی نسبی در این شهر مدتی برقرار شده بود، ولی به گفته صاحب‌نظران، کشته شدن یکی از رهبران بانفوذ محلی این آرامی را دوباره به هم زده است.

بر اساس گزارشهای غیررسمی، عملیات ۲۴ ژوئیه بر اجتماع و اقتصاد شهر خاروغ دهها میلیون دلار خسارات وارد کرده است. این در حالی است که بیش از ۵۰ در صد مردم این ولایت در فقر و تنگدستی به سر می‌برند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.