اولین دادگاه مطبوعاتی مصر پس از سقوط حسنی مبارک برگزار شد

به روز شده:  13:17 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391
اسلام عفیفی

نحوه محاکمه اسلام عفیفی "آزمونی برای سنجش میزان رعایت آزادی بیان" در حکومت جدید مصر است

نخستین جلسه محاکمه مطبوعاتی مصر از زمان کناره گیری حسنی مبارک از قدرت برگزار شد.

روز پنجشنبه، ۲ شهریور (۲۳ اوت)، اولین جلسه محاکمه اسلام عفیفی، سردبیر روزنامه الدستور، به اتهام "نشر اکاذیب و تحریک به اغتشاش" در دادگاهی در شهر جیزه برگزار شد و قاضی دادگاه دستور بازداشت متهم را تا جلسه بعدی محاکمه صادر کرد.

جلسه بعدی رسیدگی به پرونده روز ۱۶ سپتامبر، حدود سه هفته دیگر، برگزار می شود.

اسلام عفیفی سردبیر روزنامه مستقل الدستور، از نشریه های کوچک مستقل در استان جیزه، نخستین روزنامه نگاری است که از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک در فوریه سال گذشته در ارتباط با فعالیت رسانه ای تحت پیگرد قضایی قرار می گیرد.

آقای غفیفی گفته است که محاکمه او "انگیزه سیاسی" دارد و افزوده است که نحوه برگزاری این محاکمه "آزمونی در این مورد است که یکی از خواست های اصلی انقلاب مصر، یعنی آزادی بیان و مطبوعات، تا چه اندازه تحقق یافته و رعایت می شود."

علاوه بر اسلام عفیفی، دادستانی مصر توفیق عکاشه، صاحب کانال تلویزیونی خصوصی الفراعنه را به دلیل اظهار نظر سیاسی تحت پیگرد قضایی قرار داده است.

آقای عکاشه، که اجرای یک برنامه گفتگوی سیاسی در کانال الفراعنه را هم برعهده دارد، به مخالفت شدید با اسلامگرایان، از جمله گروه اخوان المسلمین و حمایت از شورای نظامی مصر شهرت داشته است.

عکاشه

عکاشه به تحریک به قتل رئیس جمهوری اسلامگرا متهم است

دادستانی مصر توفیق عکاشه را به "تحریک مردم به قتل" محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر متهم کرده است.

تشکیل پرونده های اتهامی علیه آقایان عفیفی و عکاشه باعث شد تا ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با ابراز نگرانی در مورد محدودیت رسانه ای در مصر، پیگرد قانونی این دو را مغایر "روح انقلاب سال گذشته مصر" توصیف کند.

خانم نولان گفته است: "آزادی رسانه ها و آزادی بیان پایه های یک دموکراسی سرزنده و پویا محسوب می شود و جزئی تفکیک ناپذیر از مطالبات مردمی است که در خیابان های مصر دست به تظاهرات زدند."

دادستانی مصر آقایان عفیفی و عکاشه را تا پایان رسیدگی قضایی ممنوع الخروج کرده است.

محاکمه اسلام عفیفی در حالی آغاز شده است که فعالان سیاسی سکولار در مصر تظاهرات گسترده ای را علیه محمد مرسی برنامه ریزی کرده اند.

به گفته آنان، اقداماتی مانند محاکمه روزنامه نگاران نشانه ای از تمایل اسلامگرایان و رئیس جمهوری مورد حمایت آنان به سرکوب آزادی بیان و عقیده و مخالفت با دموکراسی است.

آقای مرسی در مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری تاکید کرد که به آزادی های سیاسی و حقوق تمامی مردم مصر، از هر قوم و عقیده ای که باشند احترام می گذارد.

با اینهمه، برخی از فعالان سیاسی سکولار مصری نگران آن هستند که گروه های اسلامگرا در صدد برقراری یک نظام دینی، محدودیت آزادی مردم مصر و ممانعت از تحقق آرمان های دموکراتیک آنان باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.