نگرانی دربار از انتشار تصاویر برهنه شاهزاده هری در مطبوعات بریتانیا

به روز شده:  18:13 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391

بعد از ملکه بریتانیا، شاهزاده هری سومین نفر در سلسله مراتب سلطنتی این کشور است

دربار بریتانیا تایید کرده است که درباره استفاده احتمالی از دو تصویر برهنه شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا، با کمیسیون رسیدگی به شکایات مطبوعاتی تماس گرفته است.

یک سخنگوی دربار گفت که شنیده شده است که برخی از روزنامه های بریتانیایی ممکن است در نظر داشته باشند که این عکس ها را منتشر کنند، هر چند هنوز هیچ روزنامه ای این عکس ها را منتشر نکرده است.

دربار بریتانیا می گوید که انتشار این عکس ها که در اتاقی در هتل لاس وگاس گرفته شده است، نقض حریم خصوصی او به شمار می رود.

سردبیر سابق "نیوز آو د ورلد" گفت که تصمیم کلی مبنی بر اینکه این عکس ها استفاده نشود، نشان می دهد که کمیته تحقیق و تفحص لویسون، مطبوعات بریتانیا را تبدیل به "مطبوعات خنثی" کرده است.

کمیته تحقیق و تفحص لویسون توسط هیات تحقیق قاضی لویسون و به دنبال افشای ماجرای شنودهای تلفنی که به تعطیل شدن نشریه نیوز آو د ورلد انجامید تشکیل شده و به استانداردهای مطبوعاتی و روابط سیاستمداران با روزنامه ها و رسانه ها می پردازد.

گفته می شود که شاهزاده هری به بریتانیا برگشته است.

دو عکس برهنه از او و یک زن جوان در اتاق هتلی در لاس وگاس، نخستین بار در وبسایت آمریکایی "تی ام زد" که به اخبار حاشیه‌ای و شایعات پیرامون شخصیت‌های معروف می پردازد، منتشر شده است.

دربار بریتانیا حضور هری در این عکس ها را تایید کرده است.

بیلیارد برهنه

سایت "تی ام زد" گزارش داده است که این عکس ها در زمانی گرفته شده که هری در میان جمعی، مشغول بازی بیلیارد برهنه بوده است. شاهزاده هری تعطیلات آخر هفته را با دوستانش در لاس وگاس سپری می کرد. گفته می شود که این عکس ها روز جمعه گذشته، با یک گوشی تلفن دوربین دار گرفته شده است.

تعداد زیادی از رسانه های آمریکایی از این عکس ها استفاده کرده اند ولی هیچ روزنامه بریتانیایی آنها را منتشر نکرده است، با این حال، این عکس ها در یک وبلاگ سیاسی در بریتانیا منتشر شده و روزنامه "سان" نیز کاریکاتوری از یکی از عکس ها را در صفحه اول خود منتشر کرده است.

وبسایت درام، که از وبسایت‌های رسانه ای و بازاریابی اسکاتلند است، این تصاویر را منتشر کرده است. سایت درام مدعی شده که اولین انتشاراتی بریتانیاست که دست به انتشار این عکس ها زده. این عکس ها در سراسر جهان در شبکه اینترنت در دسترس است.

نیل والیس، سردبیر اجرایی نیوز آو د ورلد به بی بی سی گفت که اگر پیش از تشکیل کمیته تحقیق و تفحص لویسون بود، او این عکس ها را چاپ می کرد، چرا که انتشار آن را در حوزه منافع عمومی ارزیابی می کرد، ولی به گفته او این کمیته، مطبوعات را "خنثی" کرده است.

با این حال، مارک استیونز، یک وکیل رسانه ای، گفت که سردبیران مطبوعات فهمیده اند که باید خواسته دربار بریتانیا را بپذیرند.

او دلیل این کار را درخواست کمیسیون رسیدگی به شکایات مطبوعاتی دانست و گفت که سردبیران پذیرفته اند که عدم انتشار عکس ها "شاید راه بهتری باشد."

او افزود که موارد متعدد حقوقی درباره شخصیت های معروف، سبب شده که مطبوعات، با مقوله حریم خصوصی به شیوه متفاوتی برخورد کنند.

کن وارف، از ماموران سابق امنیت سلطنتی، می گوید: "این رویداد، برای هری، وقفه ای در پیشرفت او به شمار می رود و باعث می شود که فعالیت های خیریه و خدمات نظامی اش دست کم گرفته شود."

تورین داگلاس، خبرنگار رسانه ای بی بی سی می گوید که این ماجرا، مشکلات راه برای قاضی لویسون را در تدوین شکل سخت تری از قوانین مطبوعاتی برای بریتانیا نشان می دهد، "آن هم در دنیایی که شبکه های اجتماعی و اینترنت، هیچ حد و مرزی را نمی شناسد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.