تأسیس ائتلافی تازه از مخالفان رحمان در مسکو

به روز شده:  10:30 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391
کرملین

به دلیل کمبود اشتغال در تاجیکستان صدها هزار اتباع این کشور به روسیه مهاجرت کرده اند

شماری از گروههای مخالف دولت تاجیکستان با عنوان “کمیته ۲۴” ائتلافی در مسکو، پایتخت روسیه تشکیل داده‌اند.

عمرعلی قوتف، رئیس پیشین شرکت “فراز- تاجیران” که خود را رهبر این ائتلاف معرفی کرده، روز چهارشنبه ۲۲ اوت به بی بی سی گفت که این ائتلاف جدید مخالفان دولت تاجیکستان محسوب شده و متشکل از حقوقدانها، سیاست‌شناسها و جوانان صاحب‌استعداد و تحصیل دیده است.

همزمان، آقای قوتف گفت که به دلایل امنیتی نمی‌تواند اسامی این افراد و محل زندگی و فعالیت آنها را افشا کند.

به گفته او، در این کمیته گروهها و سازمانهای مخالف دولت تاجیکستان، نظیر جنبش “وطندار”، شامل نبوده، اما برای جلب این سازمانها زیر پرچم “کمیته ۲۴” مذاکرات با رهبران این سازمانها و گروهها ادامه‌ دارد.

صد ها هزار از شهروندان تاجیکستان به دلیل بیکاری گسترده در این کشور به روسیه مهاجرت کرده اند.

گفته می‌شود در ابتدا نمایندگان ۲۴ گروه مخالف دولت که هر یکی از ۲۵ تا ۳۰ نفر عضو داشته‌اند، با هم متحد شده‌اند و از این لحاظ این ائتلاف نام “کمیته ۲۴” را گرفته است.

مسئولان این ائتلاف تعداد اعضای آن را بالغ بر ۱۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند. در حال حاضر بی بی سی امکان تأیید یا تکذیب این ارقام از سوی منابع مستقل را ندارد.

عمرعلی قوتف هدف این ائتلاف را “سرنگون کردن رژیم (امامعلی) رحمان و دادن آزادی به مردم تاجیکستان با راه مسالمت‌آمیز” عنوان کرد.

او گفت که برای رسیدن به این هدف “کمیته ۲۴” نخست خود را به جامعه جهانی معرفی کرده و سپس، از امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان تقاضا خواهد کرد که در وقت تعیین شده استعفا بدهد.

آقای قوتف افزود: “اگر طلب (درخواست) ما اجرا نشود، ما در داخل تاجیکستان تظاهرات اعتراضی برگزار می‌کنیم. طبق قانون اساسی تاجیکستان ما چنین حقی را داریم. اگر مانند قرقیزستان دولت علیه معترضان از سلاح استفاده کند، ما مجبور می‌شویم از خود و خانواده های خود دفاع کنیم."

"اگر معترضان بازداشت و زندانی شوند و دولت به اعمال غیرقانونی دست زند، پس ما به سرنگون کردن رژیم شروع می‌کنیم. زیرا این حکومت خود با قوه سلاح به قدرت رسیده است. ما در تاجیکستان پشتیبانی قوی داریم.”

این مخالف دولت تاجیکستان گفت که "کمیته ۲۴" همه مسئولیت تظاهرات اعتراضی را به عهده می‌گیرد و به پشتیبانی گسترده ساکنان تاجیکستان از اعتراض علیه نظام فعلی باور دارد.

عمرعلی قوتف در گذشته رئیس شرکت "فراز" بود که به تاجیکستان مواد سوختی وارد می‌کرد. این شرکت همچنین از قرقیزستان برای نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان مواد سوختی انتقال می‌داد.

اما او ادعا دارد که تحت فشار یکی از پیوندان آقای رحمان مجبور شده است تجارت خود را از دست بدهد و تاجیکستان را ترک کند.

وی می‌گوید: "خانواده رئیس جمهور افراد بیگانه را به هیچ عرصه اقتصاد راه نمی‌دهند."

تاسیس این ائتلاف در حالی است که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان بیشتر از یک سال باقی مانده است.

مقامات تاجیکستان هنوز ابراز نظری در باره تأسیس این ائتلاف نکرده‌اند. اما برخی از صاحب‌نظران معتقد هستند که این ائتلاف با توجه به این که در مسکو تأسیس شده، از حمایت دولت روسیه برخوردار است.

روابط مسکو با دوشنبه در سالهای اخیر به سردی گراییده و اختلاف دو کشور بر سر حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان بر این روابط سایه انداخته است.

طبق گزارشها روسیه می‌خواهد برای ۴۹ سال پایگاه خود را بدون پرداخت مبلغی در تاجیکستان مستقر کند، ولی مقامات تاجیک برای برآورده ساختن این خواست روسیه شتاب نکرده اند.

در همین حال، علیم شیرزمانف، از فعالان حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان، نیز می‌گوید که به “کمیته ۲۴” پیوسته است. وی وضع سیاسی در تاجیکستان را در شرایط کنونی حساس خوانده و گفت که حالا مخالفان پراکنده به خاطر تغییر نظام متحد می‌شوند.

او گفت: “اگر این اپوزیسیون نیرومند شود، نیروی جدی شود، دیگران به آن می‌پیوندند. زیرا در تاجیکستان آدمان ناراضی زیاد بوده، اما اپوزیسیون قوی موجود نبود.”

ائتلاف مخالفان با نام “کمیته ۲۴” از طریق نشریه‌های روسیه و شبکه تلویزیونی “کا+” در قزاقستان از تأسیس خود و اهدافش خبر داده است.

تأسیس این ائتلاف در حالی است که وضعیت در شهر خارق، مرکز استان خودمختار بدخشان، در هفته‌های اخیر پس از عملیات نیروهای دولتی در روز ۲۴ ژوئیه که حدود ۵۰ کشته بر جا گذاشت، همچنان مغشوش است.

روز چهارشنبه ۲۲ اوت منابع محلی از کشته شدن امام نظر امام نظرف، یکی از رهبران محلی مخالف دولت، خبر دادند. در پی این حادثه تظاهرات گسترده‌ای در شهر خاروغ در اعتراض به قتل این فرمانده سابق مخالفان برپا شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.