امضای توافقنامه میان مقامات و معترضان در ولایت بدخشان

به روز شده:  16:36 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391
تظاهرات در بدخشان

بر مبنای این توافقنامه شرکتکنندگان در تظاهرات اعتراضی از مسئولیت قانونی معاف شده اند

دولت تاجیکستان وعده کرده است، که نیروهای اعزامی خود را از ولایت خودمختار کوهستان بدخشان بیرون خواهد برد.

طبق توافقنامه ای که بعد از ظهر روز پنج‌شنبه‌۲۳ اوت میان مقامات و رهبران معترضان در شهر خاروغ امضا شد، دولت همچنین همه شرکت‌کنندگان تظاهرات خاروغ را، که بدون اجازه مقامات برپا شده بود، از تعقیب قانونی معاف کرده است.

این پیمان میان رهبران نهادهای قدرتی تاجیکستان، نمایندگان حکومت محلی در بدخشان، رهبران معترضان و سازمانهای بین‌المللی امضا شده است.

یادگار فیضاو، یک نماینده بنیاد آقاخان در تاجیکستان، که در مذاکرات میان نمایندگان دولت و معترضان شرکت داشت، به بی بی سی گفت: "بر اساس توافق جانبها، معترضان در سه ساعت آینده باید میدان مرکزی شهر خاروغ را خالی کنند."

در همین حال، نورالنسا خوجه نظراوه، یکی از زنان فععال، که در تظاهرات خاروغ شرکت داشت، می‌گوید، که خروج نیروهای انتظامی و نظامیانی، که به خاروغ اعزام شده‌اند، باید تحت نظارت مردم محلی انجام یابد.

او در صحبت با بی بی سی گفت: "مقامات باید امنیت کامل ما را تأمین کنند. ما نگرانیم، که نیروهای دولتی دوباره به مواضع خود برمی‌گردند و دوباره خونریزی می‌شود. ما می‌خواهیم، که خروج نیروها تحت نظارت نمایندگان معترضان صورت بگیرد."

به گفته او اعتماد ساکنان شهر به وعده‌های مقامات ولایت و رهبران نیروهای انتظامی و ارتش تاجیکستان بعد از کشته شدن امامنظر امامنظراف، یکی از فرماندهان مخالفان پیشین و یکی از افراد بانفوذ در منطقه، کاسته شده است.

او می‌گوید، که با وجود آنکه امامنظر امامنظراف و جانبداران وی اسلحه را به مقامات تسلیم کرده بودند، اما او به طور "نامردانه" کشته شده است.

به گفته خانم خوجه نظراوه، اگر تقاضای مردم معترض اجرا نشود، زنان و کودکان به میدان خواهند رفت و در اعتراض به حضور نیروهای دولتی در منطقه دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

وی گفت: "نظامیان چادرهای خود را در حولی ساکنان خاروغ گذاشته‌اند. تیراندازها در بالای کوهها کمین گرفته‌اند. بسیاری از آنها لباس غیرنظامی در بر دارند، که بیشتر به طالبان شبیهند، تا به کارمندان امنیتی."

از سویی دیگر، برخی از رسانه‌ها از قول مقامات انتظامی و امنیتی تاجیکستان نوشته‌اند، که دولت در قتل آقای امامنظراف دست نداشته، زیرا این امر به سود دولت نبوده است.

با این وجود، بسیاری ها در بدخشان به این باورند، که امامنظر امامنظراف، از سویی مأموران دولتی کشته شده است.

تظاهرات شهر خاروغ با شرکت حدود سه هزار نفر از ساکنان محلی صبح روز گذشته در اعتراض به کشته شدن امامنظر امامنظراف آغاز شد. این حادثه خشم بسیاری از مردم محلی را برانگیخته است.

روز گذشته مردم محلی جسد آقای امامنظراف را به میدان مرکزی شهر خاروغ بردند و از مقامات محلی خواستند، که حادثة قتل او تحقیق و آملانش مجازات شوند.

به گفته نورالنسا خوجه نظراوه، هرچند شب گذشته در شهر خاروغ سرد بود، ولی بیش از ۳۰۰ نفر از معترضان شب را در میدان گذرانده‌اند.

صبح امروز تعداد زیادی از ساکنان نواحی و روستاهای دیگر بدخشان به معترضان در خاروغ پیوسته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.