بریتانیا هم به سوریه درباره استفاده از سلاح شیمیایی هشدار داد

به روز شده:  02:43 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391
یکی از مخالفان دولت سوریه

کمک به مخالفان دولت سوریه از موضوع‌های مورد بحث کامرون و اوباما بود

بریتانیا، هم کلام با آمریکا، به سوریه هشدار داد که استفاده از سلاح شیمیایی یا تهدید به استفاده از این سلاح ها، نگرش آنها در مواجهه با بحران سوریه را عوض می کند.

هشدار بریتانیا به سوریه بعد از آن بیان شد که نخست وزیر این کشور با رئیس جمهوری آمریکا تماس تلفنی داشتند و درباره موضوع سوریه گفتگو کردند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا همچنین گفتگویی هم با رئیس جمهوری فرانسه داشت. در این گفتگوها، سه کشور درباره حمایت بیشتر از مخالفان دولت سوریه بحث کردند.

پیش از این رسانه دولتی چین سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد سلاح‌های شیمیایی سوریه را "بهانه ای" از جانب این کشور برای "موجه جلوه دادن دخالت نظامی در سوریه" خوانده بود.

همچنین در روز چهارشنبه، مخالفان از حملات گسترده ای به مواضعشان در حلب و دمشق خبر دادند.

یکی از سخنگویان نخست وزیر بریتانیا، درباره محتوای صحبت های دیوید کامرون و روسای جمهوری فرانسه و آمریکا، گفت که آنها درباره "ادامه شرایط مخوف در سوریه" صحبت کردند.

این سخنگو گفت که آقایان کامرون و اوباما هر دو متفق القول بودند که "استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح های شیمیایی کاملا غیرقابل قبول است و آنها را مجبور می کند تا در مواجهه آنها [با ماجرای سوریه] تغییر ایجاد شود."

سخنان نخست وزیر بریتانیا، در ادامه اظهار نظر رئیس جمهوری آمریکاست که چند روز پیش اعلام کرده بود اگر سوریه بخواهد از سلاح شیمیایی استفاده کند، در دیدگاه خود درباره مداخله نظامی در سوریه تجدید نظر می کند.

علاوه بر بحث درباره شیوه های کمک کردن به مخالفان بشار اسد، رهبران بریتانیا، آمریکا و فرانسه درباره "شیوه های کمک به دولت انتقالی سوریه که احتمالا بعد از سقوط ناگزیر بشار اسد" تشکیل می شود هم حرف زده اند.

هر سه رهبر، همچنین درباره مخمصه ای که پناه جویان سوری به آن دچار شده اند هم گفتگو کردند.

چین که همراه با روسیه تا به حال جلوی قطعنامه های شورای امنیت درباره وضع تحریم علیه سوریه را گرفته اند، به صحبت های باراک اوباما درباره سوریه انتقاد کرده بود.

چین صحبت های آقای اوباما را به طرز خطرناکی غیر مسئولانه خوانده است و آن را بهانه جویی رئیس جمهوری آمریکا برای حمله به سوریه توصیف کرده است.

چیزی که چینی ها از آن حمایت می کنند آتش بس و مداخله سازمان ملل برای آرام کردن اوضاع است.

یک مقام وزارت خارجه روسیه هم در گفتگو با یک روزنامه، نوشته که مسکو اعتقاد ندارد که دولت سوریه قصد استفاده از سلاح شیمیایی را دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.