نخست وزیر یونان از دولت آلمان "فضایی برای تنفس" خواست

به روز شده:  16:03 گرينويچ - جمعه 24 اوت 2012 - 03 شهریور 1391

آقای ساماراس گفته یونان تقاضای پول بیشتری نمی کند، به تعهداتش پایبند است و فقط "فضایی برای تنفس" می خواهد

آنتونیس ساماراس، نخست وزیر یونان در ملاقات با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، از او خواسته است که به یونان فرصت بیشتری برای بازپرداخت وامهایش بدهد.

آقای ساماراس گفت که یونان تقاضای پول بیشتری نمی کند، به تعهداتش پایبند است و فقط "فضایی برای تنفس" می خواهد.

خانم مرکل گفته است آلمان می خواهد که یونان همچنان عضو اتحادیه اروپا باقی بماند، اما باید اصلاحات را طبق برنامه پیش ببرد.

صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و کمیسیون اروپا که وام‌های اعطا شده به یونان را هماهنگ می کنند قرار است در خصوص پایبندی آن کشور به تعهدات مالی خود گزارشی ارائه دهند. ادامه دسترسی یونان به منابع مالی منوط به داشتن گزارش عملکرد مثبت است.

خانم مرکل روز گذشته با فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه در خصوص وضعیت یونان دیدار داشت و قرار است که آقای ساماراس خود فردا (شنبه) برای مذاکره با آقای اولاند به فرانسه سفر کند.

سیاستمداران آلمانی با نشان دادن انعطاف نسبت به یونان مخالف هستند. فولکر کائودر رییس فراکسیون محافظه کار در پارلمان آلمان گفته است که امکان هیچگونه تجدید نظری وجود ندارد و خروج یونان از حوزه یورو نیز مشکل‌ساز نخواهد بود.

یونان برای حل مشکل اقتصادی خود به یک وام 130 میلیارد یورویی نیاز دارد. این وام در چند مرحله به آن کشور پرداخت می شود.

قسط بعدی این وام، به مبلغ 33.5 میلیارد یورو، تنها در صورتی پرداخت خواهد شد که یونان اصلاحات اقتصادی و ساختاری بیشتری را به جریان اندازد، از جمله تغییر قوانین کار و خصوصی سازی اموال و دارایی‌های بخش عمومی (دولتی).

آقای ساماراس برای انجام این اصلاحات دو سال وقت خواسته بود اما دولت‌های آلمان و فرانسه گفته اند که در صورت انحراف دولت یونان از برنامه توافق شده برای انجام اصلاحات، آنها هیچ انعطافی نسبت به آن کشور نشان نخواهند داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.