دادگاه تجدید نظر بحرین محکومیت فعال مدافع حقوق بشر را لغو کرد

به روز شده:  07:22 گرينويچ - جمعه 24 اوت 2012 - 03 شهریور 1391
تصویر نبیل رجب در تظاهرات بحرین

نبیل رجب از مدافعان حقوق بشر و یکی از رهبران حرکت اعتراضی علیه حکومت بحرین است

دادگاه تجدید نظر در بحرین حکم دادگاه بدوی در محکومیت یک فعال حقوق بشر این کشور را لغو کرده است.

به گزارش رسانه های خبری بحرین، دادگاه استیناف شهر منامه، پایتخت، پس از رسیدگی به درخواست تجدید نظر نبیل احمد عبدالرسول رجب، رئیس مرکز دفاع از حقوق بشر و از فعالان سیاسی مخالف دولت بحرین، حکم دادگاه بدوی در محکومیت او به دلیل اهانت به ساکنان شهر المحرق را وارد ندانسته است.

در ماه ژوئیه، دادگاه بدوی پس از رسیدگی به پرونده نبیل رجب در مورد انتشار مطلبی در توئیتر ، او را در ارتباط با اتهام توهین به ساکنان این شهر مجرم شناخته و به سه ماه حبس محکوم کرده بود که این محکومیت اینک لغو شده است.

به گفته وکیل نبیل رجب، در جلسه دادگاه استیناف، علاوه بر متهم، نمایندگان شماری از سفارتخانه های خارجی نیز حضور داشتند و خبرگزاری رسمی بحرین دلیل تبرئه این رهبر مخالفان حکومت را فقدان دلایل و شواهد کافی و محکمه پسند علیه او گزارش کرده است.

محتوای پرونده به سفر نخست وزیر بحرین به شهر المحرق ارتباط داشت. نبیل رجب با انتشار مطلبی در توئیتر، دلیل استقبال گسترده مردم این شهر از نخست وزیر را دریافت یارانه های دولتی دانسته بود.

محکومیت نبیل رجب با انتقاد گروه های مدافع حقوق بشر در غرب مواجه شد و ظاهرا ناخرسندی مقامات آمریکایی را نیز در پی آورد.

با اینهمه، لغو رای دادگاه بدوی به معنی آن نیست که نبیل رجب با خطر حبس مواجه نیست.

این فعال حقوق بشر پیشتر به جرم مشارکت در "اغتشاش عمومی"، در ارتباط با شرکت در تظاهرات ضددولتی و درگیری تظاهرکنندگان با پلیس، به سه سال حبس محکوم شده است.

محکومیت قبلی نبیل رجب، که از او به عنوان یکی از رهبران حرکت اعتراضی علیه حکومت بحرین نام برده می شود، انتقادات گسترده ای را در پی داشته است.

تظاهرات بحرین

حرکت اعتراضی بحرین با خشونت همراه بوده است

با اعلام رای اخیر دادگاه تجدید نظر، وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه ای، از لغو محکومیت سه ماه زندان او استقبال کرد و آن را اقدامی در مسیر صحیح خواند.

در عین حال، وزارت خارجه آمریکا از "نگرانی عمیق" این کشور نسبت به محکومیت سه سال زندان در ارتباط با شرکت در تظاهرات اعتراضی سخن گفته است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که "ایالات متحده مایل است دادگاه تجدید نظر بحرین پرونده این محکومیت سه ساله را به شیوه ای منطبق با قوانین بین المللی و در راستای حمایت از حقوق و آزادی های اساسی نبیل رجب و اصل احترام به حق برخورداری از آزادی اجتماعات حل و فصل کند."

اعتراضات بحرین

حرکت اعتراضی در بحرین از اوایل سال گذشته میلادی و به عنوان بخشی از حرکت اعتراضی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا - موسوم به بهار عربی - آغاز شد و همراه با تجمع ها، تظاهرات و راهپیمایی های اعتراضی برای چند هفته، همراه با نرمش نسبی حکومت، ادامه یافت.

پادشاه بحرین

مخالفان حکومت بحرین اصلاحات انجام شده توسط پادشاه را کافی ندانسته اند

در حالیکه معترضان، هدف خود را کسب آزادی های سیاسی و گسترش دموکراسی در بحرین اعلام کرده بودند، حضور روحانیون شیعه در رهبری برخی تظاهرات، این نگرانی را در پی آورد که ممکن است حرکت اعتراضی به جای گسترش دموکراسی، به استقرار حکومت مذهبی منجر شود و نتیجه آن، فشار و محدودیت بیشتر به خصوص برای اقلیت سنی و شهروندان و فعالان سکولار باشد.

حمایت حکومت ایران و تشکل هایی مانند حزب الله لبنان و برخی دیگر از گروه های تندرو شیعه منطقه از برخی گروه های مخالف حکومت بحرین نیز باعث تقویت این نگرانی و، به گفته برخی ناظران، احتمالا تضعیف حمایت و تردید فعالان سنی و سکولار نسبت به برخی از حرکت ها و خواست های این گروه ها شده است.

اکثر مردم بحرین را شیعیان تشکیل می دهند اما خاندان حکومتی این کشور سنی است و فعالان شیعه مخالف دولت، هیات حاکمه را به تبعیض علیه شیعیان متهم می کنند.

در ماه مارس سال گذشته، نیروهای امنیتی بحرین با حمایت واحدهای نظامی و انتظامی برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، به خصوص عربستان سعودی، محل اصلی تجمع معترضان در یکی از میدان های منامه، پایتخت، را پاکسازی کردند اما این اقدام باعث خاتمه حرکت اعتراضی نشد و تظاهرات و راهپیمایی ها همچنان در نقاط مختلف ادامه داشته است.

تظاهرات حمایت از اعتراض بحرین در برابر سفارت سعودی در تهران

حکومت ایران نحوه برخورد با معترضان بحرینی را محکوم کرده است

در واکنش به انتقادات گسترده از نحوه برخورد با معترضان، پادشاه بحرین یک کمیته تحقیق بین المللی را تشکیل داد که در گزارشی در تابستان سال گذشته، وقوع تخلفاتی از سوی نیروهای دولتی را تایید و یک رشته اصلاحات را توصیه کرد.

پادشاه بحرین به برخی اصلاحات به منظور پاسخگویی به مطالبات معترضان دست زده اما مخالفان، این اصلاحات را کافی ندانسته اند و به خصوص نخست وزیر را به مقاومت در برابر اصلاحات گسترده تر متهم می کنند.

از آنجا که بحرین از کشورهای متحد آمریکا در منطقه خلیج فارس محسوب می شود و مرکز فرماندهی ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده هم در این کشور واقع شده، نحوه برخورد حکومت بحرین با اعتراضات حساسیت هایی را نیز در آمریکا برانگیخته است.

در جریان انقلاب موسوم به "بهار عربی" در کشورهای دارای حکومت های متمایل به غرب مانند مصر و یمن، ایالات متحده از نفوذ خود بر رهبران این کشورها برای قانع کردن آنان به واکنش مثبت نسبت به مطالبات مردم و حتی کناره گیری از سمت های خود استفاده کرد اما در کشورهایی مانند لیبی و سوریه، مقاومت حکومت در برابر حرکت اعتراضی مردم، خشونت و تلفات گسترده ای را به همراه داشته است.

گفته می شود که مقامات آمریکایی خواستار آن هستند که رهبران بحرین در واکنش به مطالبات مردم در زمینه برخورداری از حقوق و آزادی های سیاسی و مدنی، به اقدامات اساسی تری دست بزند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.