دادگاه نروژ آندرس برویک، عامل کشتار اسلو را 'عاقل' تشخیص داد

به روز شده:  08:28 گرينويچ - جمعه 24 اوت 2012 - 03 شهریور 1391

۲۱ سال زندان برای قاتل ۷۷ نفر

امروز دادگاه آنــرس برویک، قاتل ۷۷ نفر در اسلو، برگزار شد. قاضی ها گفتند او عاقل است. و بر همین اساس او را به ۲۱ سال زندان محکوم کردند. بر اساس قوانین نروژ، برای آقای برویک اشد مجازات در نظر گرفته شده است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

دادگاه رسیدگی به پرونده آندرس برویک، متهم به بمب گذاری و قتل در پایتخت نروژ، او را عاقل تشخیص داده و به زندان محکوم کرده است.

روز جمعه، ۳ شهریور (۲۴ اوت)، دادگاه نروژی رسیدگی به پرونده اتهامی آندرس بهرینگ برویک، متهم به قتل هفتاد و هفت نفر در بمب گذاری و حمله به اردوگاه جوانان در اسلو، پایتخت نروژ، او را عاقل تشخیص داد و به جرم ارتکاب قتل و اخلال در نظم عمومی جامعه به بیست و یک سال "حبس بازدارنده" محکوم کرد.

در قوانین کیفری نروژ، مجازات اعدام وجود ندارد اما در صورتی که مقامات قضایی آزادی فرد محکوم در پایان دوره محکومیت او را برای امنیت عمومی خطرناک تشخیص دهند، می توانند این دوره را تمدید کنند و یا فرد را تحت نظر قرار دهند.

برویک

برویک خود را مدافع فرهنگ و تمدن اروپایی در برابر "تهاجم مسلمانان" معرفی کرده است

رسیدگی به پرونده آندرس برویک، سی و سه ساله، در ماه آوریل سال جاری در دادگاه کیفری شعبه اسلو، پایتخت نروژ، و با حضور هیاتی متشکل از پنج قاضی آغاز شد.

در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۱، انفجار بمب در یکی از محله های اداری پایتخت نروژ، هشت نفر را کشت و ساعاتی پس از آن، شرکت کنندگان در اردوگاه جوانان حزب کارگر نروژ در جزیره یوتویا، در نزدیکی پایتخت، هدف تیراندازی قرار گرفتند و شصت و نه نفر جان خود را از دست دادند.

در پی این حملات، آندرس برویک در ارتباط با هر دو حمله بازداشت شد و پس از بازجویی، به اتهام قتل و اخلال در نظم عمومی جامعه، که در قوانین نروژ مصداق اقدامات تروریستی است، تحت پیگیرد قرار گرفت.

در جریان بازجویی و رسیدگی مقدماتی و همچنین در طول محاکمه در دادگاه کیفری، برویک مسئولیت بمب گذاری در مرکز اسلو و تیراندازی در جزیره یوتویا را پذیرفت و آن را اقدامی در جهت مصلحت جامعه توصیف کرد.

دادگاه

قضات دادگاه استدلال دادستان در مورد جنون برویک را نپذیرفته و او را به زندان فرستاده اند

آندرس برویک علت اقدام خود را مخالفت با سیاست مهاجرت دولت نروژ و مقابله با آنچه که نفوذ مهاجران مسلمان در این کشور می دانست عنوان کرد و گفت که ماموریت حفاظت از فرهنگ و تمدن اروپا در برابر "تهاجم مسلمانان" را برعهده داشته است.

با توجه به سوابق متهم و اظهارات او در جریان بازپرسی و محاکمه، دادستان پرونده خواهان آن بود که دادگاه آندرس برویک را "مجنون" و غیرمسئول تشخیص دهد و به جای محکومیت به حبس، او را در یک موسسه امن، "تحت مراقبت روانپزشکی" قرار دهد.

در مقابل، متهم پرونده و وکلای او با این نظر دادستان مخالفت کرده و آندرس برویک گفته بود که در صورتی که دادگاه او را تحت مراقبت روانپزشکی قرار دهد، از رای صادره فرجام خواهد خواست اما مجازات های دیگر را خواهد پذیرفت.

آندرس برویک در جلسات دادگاه خود را عضوی از "پیاده نظام" مدافع فرهنگ و تمدن اروپایی معرفی می کرد و در یک مورد، کشتار هفتاد و هفت شهروند نروژی را "اقدامی خشن اما ضروری" توصیف کرد.

منابع خبری گفته اند که محکومیت به حبس، که از نظر آندرس برویک به اعزام به موسسه روان درمانی ترجیح داشته، با استقبال خانواده های قربانیان نیز مواجه شده است.

آندرس برویک که با سلام مشت گره کرده گروه های راستگرای افراطی در جلسه روز جمعه دادگاه حضور یافته بود، گفته است که از حکم صادره فرجام نخواهد خواست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.