اتحادیه آمریکای لاتین: بریتانیا و اکوادور بر سر آسانژ مصالحه کنند

به روز شده:  02:51 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391
جولیان آسانژ

آقای آسانژ اتهام های جنسی علیه خود را رد کرده و می گوید آنها با زمینه های سیاسی مطرح شده اند

اعضای سازمان کشورهای آمریکای لاتین در واشنگتن قطعنامه ای را صادر کردند که در آن از اکوادور و بریتانیا خواستند تا به وضعیت جولیان آسانژ، به طور صلح آمیز خاتمه دهند.

دولت اکوادور به آقای آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس پناهندگی سیاسی داده، اما به دلیل نگرانی از دستگیر شدن وی از سوی پلیس بریتانیا، او قادر به ترک سفارتخانه این کشور در لندن نیست.

کشورهای آمریکای جنوبی پیشتر، از اعطای پناهندگی اکوادور به آقای آسانژ حمایت کرده بودند.

نزدیک به سه ماه است که جولیان آسانژ در سفارت اکوادور در بریتانیا به سر می برد.

ماجرای او باعث ایجاد تنش هایی میان دولت بریتانیا و اکوادور شده است.

روز جمعه (۲۴ اوت - سوم شهریور) به درخواست دولت اکوادور، نشستی در واشنگتن برگزار شد که ۳۴ کشور از اعضای سازمان کشورهای آمریکای لاتین در آن حضور داشتند و درباره وضعیت آقای آسانژ گفتگو کردند.

آقای آسانژ به اتهام تعرض جنسی از سوی دولت سوئد تحت تعقیب است و دولت این کشور بارها از بریتانیا خواسته که او را به این کشور استرداد کنند.

البته شهرت او از زمان انتشار اسناد محرمانه سفارتخانه های مختلف از سراسر جهان بوجود آمد. در میان اسناد منتشر شده، مواردی وجود داشت که بیانگر رفتار غیر قانونی نیروهای ارتش آمریکا در عراق بود.

آقای آسانژ اتهام های جنسی علیه خود را رد کرده و می گوید آنها با زمینه های سیاسی مطرح شده اند.

در پایان جلسه، که در آن وزاری خارجه کشورهای عضو شرکت کرده بودند، قطعنامه ای صادر شد که در آن، سران کشورها خواستند که موضوع با مسالمت میان بریتانیا و اکوادور حل و فصل شود.

پیش‌تر وزارت خارجه بریتانیا به اکوادور گفته بود که می تواند وارد ساختمان سفارت این کشور شده و جولیان آسانژ را دستگیر کند.

آقای کورآ، رئیس جمهوری اکوادور در این جلسه به این سخنان اشاره کرد و آنها را تهدیدی مستقیم به کشورش خواند. به گفته او این سخنان نشانه ای از تکبر بریتانیا نسبت به کشوری کوچک اما با شان ومقام بالا (اکوادور) است و می توان آنرا به عنوان یک حمله تعبیر کرد.

البته بریتانیا، که مقام ناظر را در این اجلاس دارد، تلاش کرده تهدیدها را تضعیف کرده و آرامش را بازگردانند.

رافائل کورآ، رییس جمهور اکوادور پیشتر به بی بی سی گفته بود که دولت بریتانیا می تواند ماجرای آقای آسانژ را یک روزه پایان دهد، در صورتی که به جولیان آسانژ حق عبور را از سفارت اکوادور به فرودگاه را بدهد.

در غیر این صورت او گفته بود ماجرا می تواند تا سالها ادامه یابد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.