قاضی آمریکایی: نصب برچسب هشدار روی پاکت سیگار اجباری نیست

به روز شده:  22:49 گرينويچ - جمعه 24 اوت 2012 - 03 شهریور 1391
پاکت سیگار

در کانادا، همسایه شمالی آمریکا، دست کم ۵۰ درصد از فضای رو و پشت پاکت سیگار باید به نصب چنین تصاویری اختصاص داده شود. ضمن اینکه این تصاویر باید روی آرم و نشان کارخانه تولید کننده را هم بپوشاند

دادگاهی در آمریکا حکم داده است که تولید کنندگان دخانیات را نمی توان مجبور به نصب تصاویر هشدار دهنده بر روی پاکت های سیگار کرد.

سازمان امنیت دارو و غذا در آمریکا (FDA) کارخانه های تولید سیگار را موظف کرده که ۹ تصویر هشدار دهنده در مورد زیان های مصرف دخانیات را بر روی پاکت های سیگار قرار دهند اما قاضی جنیس راجرز براون گفته که نصب این تصاویر روشی است که با "خجلت زده" کردن مصرف کننده می خواهد او را به سوی ترک سیگار سوق دهد.

خانم راجرز براون همچنین گفته که دولت شواهد علمی محکمی مبنی بر اینکه نصب چنین برچسب هایی موجب کاهش مصرف سیگار شده باشد، ارایه نکرده است.

تصمیم این قاضی آمریکایی در حالی اتخاذ می شود که هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان، قوانینی چون نصب تصاویر هشدار دهنده بروی پاکت های سیگار سالهاست که اجر می شود.

برای مثال در کانادا، همسایه شمالی آمریکا، دست کم ۵۰ درصد از فضای رو و پشت پاکت سیگار باید به نصب چنین تصاویری اختصاص داده شود. ضمن اینکه این تصاویر باید روی آرم و نشان کارخانه تولید کننده را هم بپوشاند.

این تصاویر هر چند ماه یکبار توسط وزارت بهداشت کانادا تعویض می شوند تا مبادا تکرار آنها از اثربخشی‌شان بکاهد.

در کانادا، همچنین فروشگاهها اجازه ندارند که پاکت های سیگار را در قفسه ها یا پشت ویترین‎ها قرار دهند، بلکه بسته های سیگار باید داخل قفسه ای غیر شیشه ای چیده شوند که داخل آن دیده نشود و بر روی آن قفسه هم هیچ آرم و نشانی دال بر وجود سیگار مشاهده نشود.

در بسیاری از استان های کانادا نظیر بریتیش کلمبیا، سیگاریها علاوه بر اینکه نمی توانند در مکان های سرپوشیده سیگار بکشند، در خیابان و پیاده روها هم باید با فاصله ای مشخص از دیوار یا پنجره منازل و دفاتر بایستند که این فاصله در بسیاری از خیابانها به حدی است که در پیاده روها هم دیگر سیگار نمی توان کشید.

با این حال، در آمریکا به عقیده تحلیلگران وضع و نقض چنین قوانینی دچار لابی‌گری‌هایی و گاه نفوذ بنگاه های اقتصادی بزرگ بوده است. نمونه مشابه دیگر، عدم رشد و گسترش وسایل نقلیه عمومی در شهرهای آمریکاست که بسیاری معتقدند متاثر از لابی ها و نفوذ کارخانجات خودرو سازی بر سیاستمداران و تصمیم گیران اصلی در ایالات متحده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.