تظاهرات ضدژاپن در شرق چین

به روز شده:  12:05 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

معترضان چینی حین تظاهرات خود پرچم ژاپن را هم آتش زدند

رسانه‌های دولتی چین گزارش داده‌اند که صدها تظاهرکننده در شرق چین نسبت به ادعاهای ارضی ژاپن بر جزایر مورد مناقشه دو کشور اعتراض کرده‌اند.

هفته گذشته نیز ده‌ها شهر چین، از جمله پکن و همچنین سرزمین هنگ‌کنگ صحنه تظاهرات ضد ژاپنی بود.

شین‌هوآ، خبرگزاری رسمی چین، گزارش داده است که بیش از ۴۰۰ نفر در شهر بندری ریژوا، در ساتان شاندونگ، تجمع کرده و به سمت فرمانداری این شهر راهپیمایی کرده‌اند.

بنابراین گزارش آنان پارچه‌نوشته‌هایی با مضمون بیرون راندن ژاپن از جزایر دیائو در دست داشته‌اند.

این جزایر کوچک و غیرمسکونی واقع در دریای چین شرقی در چین با عنوان دیائو و در ژاپن به نام سنکاکو شناخته می‌شوند. کنترل این جزیره‌ها در دست ژاپن است، با این حال چین و تایوان نیز نسبت به آن ادعای ارضی دارند.

دهه‌ها است که چین و ژاپن بر سر این جزایر منازعه دارند و تنش در این مورد هر از گاهی بالا می‌گیرد. دور اخیر تنش‌ها پس از آن آغاز شد که عده‌ای از فعالان چینی خود را به جزایر رساندند و ژاپن ۱۴ تن از آنان را بازداشت و اخراج کرد.

پس از آن چند فعال ژاپنی نیز به جزیره‌ها رفتند و با برافراشتن پرچم ژاپن نارضایتی دولت‌های چین و تایوان و تظاهرات خیابانی در شهرهای چین را برانگیختند.

وزارت خارجه چین روز جمعه با صدور بیانیه‌ای مجددا موضع ژاپن درباره جزیره‌ها را مورد انتقاد قرار داد و ادعای خود درباره مالکیت آنها را تکرار کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.