جسد خبرنگار ژاپنی از سوریه به توکیو بازگردانده شد

به روز شده:  23:15 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391
خبرنگار ژاپنی

جسد خبرنگار ژاپنی در فرودگاه شهر توکیو مورد استقبال قرار گرفت

جسد خبرنگار زنی که پنج روز پیش در شهر حلب سوریه کشته شد، به کشورش بازگشت. میکا یاماموتو همراه مخالفان دولت سوریه در حال تهیه گزارش بود که میان درگیری مخالفان و نیروهای ارتش سوریه گرفتار شد و جان خود را از دست داد.

این در حالی است که از وضعیت سه خبرنگار دیگر، اهل کشورهای اردن، ترکیه و آمریکا خبری در دست نیست.

خانم یاماموتو نخستین خبرنگاری بود که از ماه گذشته، زمان آغاز حملات دولت سوریه به شهر حلب، کشته شده است.

کازوتاکا ساتو، خبرنگار شبکه ژاپن و همکار خانم یاماموتو، ، که همراه او در شهر حلب بود، آسیبی ندید.

آقای ساتو در پی بازگشت جسد همکارش به ژاپن در این باره گفت: "از اینکه این امکان به وجود آمد که جسد او را بازگردانیم خوشحال هستم، اما کلمات قادر نیستند درباره اینکه اینگونه او به کشورش بازگشته، احساسم را بیان کنند."

بنا به گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران از ۱۰ ماه پیش تا کنون، دست کم ۱۶ خبرنگار در سوریه کشته شدند و این کشور به یکی از خطرناکترین مکان‌ها برای خبرنگاران تبدیل شده است.

آستین تایس، خبرنگار آمریکایی که برای گروه روزنامه مک کلاچی گزارش تهیه می‌کرد از حدود دو هفته پیش، زمانی که تصمیم به خروج از سوریه را گرفت، مفعود شده است.

آقای تایس که در نیروی دریایی آمریکا نیز خدمت کرده بود سه ماه پیش به سوریه سفر کرده بود.

مسئولان گروه روزنامه مک کلاچی می‌گویند در حال مذاکره با نهادهای دولت آمریکا و واسطه‌های دولت سوریه هستند تا درباره او اطلاعاتی به دست آورند.

از پنج روز پیش، از گروه دیگری از خبرنگاران شبکه خبری الحره خبری در دست نیست. این خبرگزاری با حمایت مالی آمریکا فعالیت می‌کند.

آخرین تماس‌های آنان از شهر حلب بوده است.

بشار فاطمی، خبرنگار اهل اردن که برای این شبکه فعالیت می‌کرد، آخرین بار در یکی از گزارش‌های تلویزیونی خانم یاماموتو دیده شده است.

به نظر می‌رسد که آقای فاطمی و کانیت اونال، فیلم بردار او که اهل ترکیه است، توسط نیروهای امنیتی سوریه دستگیر شده باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.