استعفای وزیر کشور لیبی پس از تخریب یک زیارتگاه صوفیان توسط 'اسلام‌گرایان تندرو'

به روز شده:  15:18 گرينويچ - 26 اوت 2012 - 05 شهریور 1391

حمله به این زیارتگاه پس از درگیری‌های عشیره‌ای در لیبی انجام گرفته که تاکنون سه کشته بر جای گذاشته است

فوزی عبدالعال، وزیر کشور لیبی، استعفا داد. یکی از شبکه‌های تلویزیونی نزدیک به دولت خبر استعفای آقای عبدالعال را منتشر کرده، اما درباره دلایل آن چیزی نگفته است.

استعفای وزیر کشور لیبی یک روز پس از آن انجام می‌گیرد که پلیس طرابلس به قصور در مقابله با اسلام‌گرایانی که گفته می‌شود به یک زیارتگاه صوفیان حمله کرده بودند متهم شد.

دیروز و در تازه‌ترین دور از حملاتی که به اسلام‌گرایان تندروی لیبی نسبت داده می‌شود بخش‌هایی از یک زیارتگاه صوفیان این کشور تخریب شد.

ساکنان طرابلس می‌گویند مردانی سوار بر بولدوزر به زیارتگاه الشعاب حمله کردند و پلیس نیز مانع از اقدامات آنان نشد.

یک روز پیش از آن نیز اسلام‌گرایان تندرو متهم شدند که مقبره یکی از صوفیان برجسته لیبی را خراب کرده‌اند.

سلفی‌های تندرو این گونه زیارتگاه‌ها را از مصادیق بت‌پرستی به حساب می‌آورند.

در تصاویر منتشرشده از زیارتگاه الشعاب پس از حمله، آوار بر روی زمین ریخته، نقش‌های کاشی‌کاری اسلیمی تخریب شده و همچنین آثار گلوله بر دیوارها دیده می‌شود.

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی می‌گوید که سلفی‌ها با بولدوزر به مسجد الشعاب حمله کردند، پلیس نیز در محل حاضر بود اما کاری برای جلوگیری از آنان نکرد.

این حمله پس از یک دور درگیری عشیره‌ای صورت گرفته که سه کشته بر جای گذاشت.

یک مقام محلی گفته است سلفی‌ها از تمرکز مسئولان امنیتی بر کنترل ناآرامی‌های عشیره‌ای سوءاستفاده کرده و برنامه خود برای حمله به صوفیان را عملی کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.