افزایش نارضایتی‌ها در میان گروه‌های مخالف اردن

به روز شده:  13:47 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391

تظاهرات مخالفان در اردن

در پی بهار عربی، قدرت اسلام سیاسی کماکان درحال افزایش است که نمونه آن را در مصر و تونس می توان دید.

درمورد رهبری در سوریه بعد از بشار اسد و این که آیا اخوان المسلمین سرانجام در این کشورهم به قدرت دست خواهد یافت، پرسش های زیادی مطرح است .

اما در اردن موضوع کاملا فرق می کند.

با آن که اخوان المسلمین بزرگترین و سازمان یافته ترین نیروی مخالف دولت در اردن است، اما همچنان در حال تقلا برای دستیابی به قدرت سیاسی است.

هدف این حزب رسیدن به موقعیتی است که اخوان المسلمین مصر از آن برخوردار شده است.

اخوان المسلمین پس از گذشت هشتاد سال نه تنها بخش مهمی از سیاست مصر است بلکه در واقع قدرت سیاسی اصلی این کشور به شمار می رود.

محمد مرسی رئیس جمهوری مصر از این حزب برخاسته است.

اما اخوان المسلمین اردن موقعیت دیگری دارد.

برخلاف مصر این جنبش هرگز مورد تعقیب و آزار دولت قرار نگرفته اما از قدرت سیاسی زیادی هم برخوردار نبوده است.

اخوان المسلمین اردن می تواند جمعیت زیادی را برای تظاهرات آرام به خیابان ها بکشد ولی این روش ظاهرا فایده ای برای آن نداشته است .

نقص در قانون؟

شاخه سیاسی اخوان المسلین اردن یک سال است که مرتبا تظاهرات برپا می کند و همان خواسته های یک سال گذشته ازجمله اصلاحات سیاسی، مبارزه بافساد و اصلاح در قانون بحث انگیز انتخاباتی را مطرح می کند.

اخوان المسلمین می گوید که براساس قانون کنونی نمی توان به طور عادلانه نمایندگان پارلمان را انتخاب کرد.

حمزه منصور رهبر شاخه سیاسی اخوان المسلین اردن تاکید می کند که انتخابات زود هنگام پارلمانی را تحریم خواهد کرد و می گوید "ما در انتخابات ساختگی که حاصل قانون انتخاباتی جاری است، شرکت نخواهیم کرد."

حمزه منصور هم چنین گفت که پیش نویس قانون جدیدی با موافقت سایر احزاب سیاسی تهیه شده است که براساس آن می توان با در نظر گرفتن جمعیت و موقعیت جغرافیایی هرحوزه، انتخاباتی عادلانه برگزار کرد.

اخوان المسلمین اردن در بعضی از حوزه های انتخاباتی دارای هواداران زیادی است و امیدوار است که بیشتر از یک کاندیدا در هرحوزه داشته باشد اما قانون انتخابات اردن چنین اجازه ای را به آنها نمی دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.