نخست‌وزیر پاکستان به دادگاه رفت

به روز شده:  06:33 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391

آقای اشرف نزدیک به دو ماه پیش به عنوان نخست‌وزیر پاکستان انتخاب شد

دیوان عالی پاکستان به راجه پرویز اشرف، نخست‌وزیر این کشور سه هفته دیگر فرصت داد تا روند رسیدگی به پرونده‌های فساد مالی آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان را از سر بگیرد.

آقای اشرف امروز (دوشنبه، ۲۷ اوت) در دیوان عالی پاکستان حاضر شده بود تا درباره 'تمرد خود از اجرای دستور قضایی' برای از سرگیری روند رسیدگی به پرونده‌های فساد مالی رئیس‌جمهور این کشور توضیح دهد.

نخست‌وزیر پاکستان از چند هفته پیش به دادگاه احضار شده بود، ولی حزب حاکم مردم پاکستان، دیروز (یکشنبه، ۲۶ اوت) حضور او در دادگاه امروز را تایید کرد.

آقای اشرف که ۶۲ سال دارد، تیرماه امسال به عنوان نخست وزیر، جانشین یوسف رضا گیلانی شد.

یوسف رضا گیلانی پیش از برکناری، به اتهامی مشابه از سوی دیوان عالی پاکستان مجرم شناخته شد. او به دلیل عدم اجرای دستور قضایی برای از سرگیری پیگرد آصف علی زرداری، به اهانت به دادگاه متهم شده بود.

دیوان عالی پاکستان که بالاترین مرجع قضایی این کشور است، در روزهای پایانی خرداد امسال از آقای گیلانی سلب صلاحیت کرد و در حکمی گفت که آقای گیلانی "دیگر نخست‌‎وزیر پاکستان نیست."

پرونده‌های مربوط به فساد مالی علیه آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی تشکیل شد. در آن زمان بی‌نظیر بوتو، همسر فقید آقای زرداری، نخست‌وزیر پاکستان بود.

حکم دیوان عالی پاکستان به پرونده پولشویی علیه آقای زرداری در دادگستری سوئیس ارتباط دارد.

آقای زرداری همواره این اتهامات را رد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.