سازمان ملل متحد: غزه تا سال ۲۰۲۰ قابل زندگی نخواهد بود

به روز شده:  22:19 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391

بیکاری در غزه که در سال ۲۰۱۱ ۲۹ درصد بوده است، افزایش یافته و بر زندگی زنان و جوانان بیشتر از بقیه تاثیرگذاشته است

به گزارش سازمان ملل متحد غزه تا سال ۲۰۲۰ میلادی "قابل زندگی" نخواهد بود مگر اینکه کاری برای پیشرفت شرایط اولیه زندگی در این منطقه انجام گیرد.

بنا به این گزارش تاسیسات زیر بنایی در زمینه لوله کشی آب، سلامتی، آموزش و پرورش و سیستم فاضلاب با تناسب رشد جمعیت بهبود نیافته است.

تخمین زده شده است که تا سال ۲۰۲۰، جمعیت غزه از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

اسرائیل در سال ۲۰۰۷ و پس از آنکه گروه اسلامگرای حماس قدرت را در این منطقه در دست گرفت، حلقه محاصره غزه را تنگ تر کرد.

اسرائیل می گوید این محاصره که با همکاری مصر صورت می گیرد و هرگز برداشته نشده، ضروری است تا از دسترسی حماس به سلاح جلوگیری شود.

سازمان ملل متحد تخمین زده است که تا سال ۲۰۲۰، غزه به دو برابر مدارس کنونی و ۸۰۰ تخت بیمارستانی دیگر نیاز دارد و در حال حاضر هم با کمبود مسکن روبرو است.

در این گزارش آمده است که سفره آبهای زیرزمینی که تنها منبع طبیعی دسترسی به آب این منطقه هستند ممکن است تا سال ۲۰۱۶ میلادی غیر قابل مصرف شوند.

مقام های سازمان ملل متحد با توجه به "محاصره غزه، درگیریهای خشونت بار و نیاز عاجل به مصالحه فلسطینیان با هم" گفتند اینها از موانع بهبود وضعیت غزه است.

منطقه جدا افتاده

مکس ول گیلارد، مدیر کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد گفت: "یک ناحیه شهری بدون برقراری ارتباط نمی تواند بقا یابد."

غزه فرودگاه یا بندری ندارد و اقتصاد آن به شدت به کمک های خارجی و قاچاق از طریق تونل های زیر زمینی مرز مصر بستگی دارد.

هر چند شرایط اقتصادی غزه از سالهای گذشته تا کنون پیشرفت هایی کرده است، اما طبق این گزارش "به نظر می رسد که (این پیشرفت ها) قابل دوام نباشد" و شرایط مردم غزه نسبت به سال ۱۹۹۰ میلادی بدتر شده است.

بیکاری در سال ۲۰۱۱ که ۲۹ درصد بود، افزایش یافته و بر زندگی زنان و جوانان بیشتر از بقیه تاثیرگذاشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.