موافقت کلمبیا با مذاکرات صلح با شورشیان فارک

به روز شده:  03:50 گرينويچ - سه شنبه 28 اوت 2012 - 07 شهریور 1391
شورشیان فارک

شورشیان فارک از ۱۹۶۴ درگیر جنگ مسلحانه هستند

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا تائید کرده که دولتش با شورشیان فارک، بزرگترین گروه شورشی آن کشور گفتگوهای مقدماتی برگزار کرده است.

در اظهاراتی که توسط تلویزیون دولتی کلمبیا پخش شد، آقای سانتوس گفت او با این ابتکار به "وظیفه اش برای یافتن راهی به سوی صلح" عمل می کند.

به گزارش رسانه های محلی، روز دوشنبه (۲۷ اوت) دو طرف در دیداری در کوبا توافق کرده اند تا به گفتگوها ادامه دهند.

نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک در دهه ۱۹۶۰ به عنوان شاخه مسلح حزب کمونیست کلمبیا تشکیل شد. در دهه ۱۹۸۰ با انتشار شواهدی مبنی بر دست داشتن این گروه در قاچاق مواد مخدر، فارک رسما ً از حزب کمونیست جدا شد اما به حیات چریکی خود ادامه داد.

به گزارش شبکه خبری محلی تله سور، قرار است نخستین دور رسمی مذاکرات صلح روز پنجم اکتبر در اسلو، پایتخت نروژ برگزار شود، و پس از آن مذاکرات در هاوانا، پایتخت کوبا ادامه خواهند یافت.

طی سالهای اخیر، نیروهای امنیتی کلمبیا در یک سلسله عملیات موفقیت آمیز، برخی از رهبران ارشد این گروه شورشی را کشته اند و بسیاری از نیروهای آنرا دستگیر کرده اند.

اما مقامهای کلمبیا تخمین می زنند که حدود ۸ هزار چریک هنوز در ترکیب فارک، آتش دیرپا ترین جنگ چریکی آمریکای لاتین را شعله ور نگه داشته اند.

رئیس جمهور کلمبیا در اظهارات تلویزیونی خود تاکید کرد که "عملیات نظامی تا زمان استقرار ارتش کلمبیا در تمام خاک آن کشور" ادامه خواهد یافت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.