صابراف: دو جناح حزب دموکرات متحد شدند

به روز شده:  16:02 گرينويچ - سه شنبه 28 اوت 2012 - 07 شهریور 1391
مسعود صابراف

مسعود صابراف می‌گوید که متحد کردن دموکراتها آرزو و هدف اصلی‌اش بوده است

مسعود صابراف، رهبر جناح رسمی حزب دموکرات تاجیکستان، از اتحاد دو جناح این حزب خبر داد.

به گفته وی، این امر با درخواست بخش محلی حزب دمکرات در ولایت سغد که قبلاً از جناح محمد روزی اسکندراف پشتیبانی می‌کرد، صورت گرفته است.

آقای صابراف روز سه‌شنبه‌ 28 اوت در صحبت با بی بی سی گفت که اعضای حزب دموکرات در ولایت سغد رهبری او را در این حزب اعتراف کرده‌اند و اکنون “جناح بازی” در این حزب از بین رفته است.

وی افزود: “این آرزو و هدف من بود که دمکراتهای تاجیک متحد شوند و اخیراً به این هدف نایل شدم. دیگر مشکلی در فعالیت ما وجود ندارد و حزب دموکرات تاجیکستان برای شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمادگی می‌گیرد.”

به گفته او، قرار بود نخست به منظور اتحاد دمکراتها، نشست اضطراری حزب برگزار شود، ولی سپس، طرفین به این نتیجه رسیده‌اند که سال آینده کنگره حزب در آستانه انتخابات برگزار می‌شود و نیازی به صرف هزینه بیشتر نیست.

آقای صابراف می‌گوید که به فیض‌الله فیضی یف، رهبر دمکراتها در ولایت سغد و حاجی‌محمد عمراف، اقتصاددان سرشناس، برای سمتهای معاونت در حزب دمکرات پیشنهاد شده اند.

پروفسور عمراف در صحبت با بی بی سی گفت که از روند اتحاد دمکرات ها آگاه است، ولی نباید در این باره عجله کرد.

وی گفت: “باید یک همایش مشترَک برگزار شود و این اتحاد رسماً تأیید شود.”

حزب دمکرات تاجیکستان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در سال 2006 به دو جناح تقسیم شد. جانبداران محمدروزی اسکندراف، رهبر حزب که سال 2005 برای 23 سال روانه زندان شد، این انتخابات را تحریم کردند.

اما عده دیگری از اعضای این حزب قبل از انتخابات ریاست جمهوری با برگزاری انجمنی اضطراری مسعود صابراف را رهبر خود انتخاب کردند. وزارت عدلیه تاجیکستان این گروه را به رسمیت شناخت.

سپس، گروهی دیگر از جناح آقای صابراف جدا شد و با برگزاری انجمنی جداگانه سعیدجعفر عثمان اف را رهبر خود انتخاب کرد. ولی دولت این گروه را به رسمیت نشناخت و بعد از مدتی این گروه دیگر از خود درک نداد.

در طول این سالها اختلافاتی میان جانبداران محمدروزی اسکندراف و مسعود صابراف وجود داشت که حتی قضایای دادگاهی را نیز به دنبال داشت. دادگاه جانبداران آقای اسکندراف را از کاربرد اسم حزب دمکرات به هنگام معرفی خود منع کرد.

فعالیت رحمت‌الله‌ ولی یف که مسئولیت رهبری جناح محمدروزی اسکندراف را بر عهده داشت، در سالهای اخیر کمرنگ شده و او در عرصه سیاسی چندان حضوری ندارد.

در گذشته آقای ولی یف از تلاشهای هوادارانش برای برگزاری انجمنی مشترک با جناح رسمی مسعود صابراف خبر داده بود، ولی این انجمن برگزار نشد.

مسعود صابراف در گذشته گفته بود که آماده است نامزدی رحمت‌الله‌ ولی یف و یا حاجی‌محمد عمراف را به انتخابات رهبر حزب پیشنهاد کند. ولی حالا او می‌گوید که رحمت‌الله‌ ولی یف از سال 2006 به این سو عضو حزب دمکرات نیست و موضوع شرکت وی در فعالیت این حزب سیاسی دیگر مطرح نخواهد شد.

آقای صابراف گفت که در انجمن حزب دموکرات تاجیکستان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده موضوع پیشنهاد نامزد به این انتخابات بررسی می‌شود.

وی افزود: “ما نخست تلاش می‌کنیم که نامزدی واحد از سوی احزاب مخالف پیشنهاد شود. ولی اگر به این هدف نایل نشویم، سپس نامزد خود را معرفی می‌کنیم. و شرط نیست که نامزد ما عضو حزب دمکرات باشد.”

در همین حال، در جلسه ریاست حزب دمکرات تاجیکستان که روز سه‌شنبه‌ 28 اوت برگزار شد، قابلجان زاهداف، کارمند فرهنگستان علوم روسیه، نماینده حزب دمکرات در این کشور تعیین شده است.

به نظر می‌رسد که حزب دمکرات نیز مانند حزب نهضت اسلامی و حزب حاکم خلق دمکرات می‌خواهد خود را در میان کاگران مهاجران تاجیک در روسیه تبلیغ کند.

در همین حال، مسعود صابراف خبر داد که تعداد اعضای حزب دموکرات به 10 هزار نفر رسیده است. ولی کارشناسان با وجود اتحاد و افزایش تعداد دمکراتها بر این باورند که این حزب در فضای سیاسی کشور نقش بارزی ندارد.

سیم‌الدین دوستاف، تحلیلگر مسائل سیاسی و رئیس صندوق “ایندام”، می‌گوید که تا حال حزب دمکرات به گونه یک حزب مؤثر سیاسی شکل نگرفته است.

وی افزود: “این حزب بنا بر نداشتن ساختار گسترده و ظرفیتهای تشکیلی و مالی به گمان است که موفق شود، هرچند خود شخصیت مسعود صابراف که بدون شبهه مرد جنگی است، می‌تواند در حالتهای معین تأثیر‌گذار باشد.”

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.