درگیری مرزی ماموران گرجستان با افراد مسلح در مرز با داغستان

به روز شده:  15:20 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

گرجستان نگرانی خود را نسبت به خشونت‌های پیکارجویان اسلامگرا در داغستان و احتمال سرازیر شدن این خشونت‌ها به خاک خود ابراز کرده است

گرجستان می‌گوید دست به عملیاتی در مرز خود با جمهوری داغستان روسیه زده است.

نیروهای گرجستان پس از این که گروهی از افراد مسلح وارد خاک این کشور شدند، وارد عمل شدند.

این کشور اعلام کرده که در درگیری‌ها، یازده نفر از افراد مسلح و سه نیروی پلیس گرجستان کشته شده‌اند.

وزارت کشور گرجستان می‌گوید چند تبعه این کشور که در این منطقه مرزی زندگی می‌کنند، ربوده شده بودند اما پس از این عملیات، برخی از آنها آزاد شدند.

هنوز هویت افراد مسلح مشخص نشده است.

گرجستان نگرانی خود را نسبت به خشونت‌های پیکارجویان اسلامگرا در داغستان و احتمال سرازیر شدن این خشونت‌ها به خاک خود، ابراز کرده است.

استیون روزنبرگ، خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید داغستان، یکی از خطرناک‌ترین مناطق در روسیه به شمار می رود. انفجار، تیراندازی و آدم ربایی‌ها به کرات در این منطقه روی می‌دهند اما به ندرت در رسانه‌های بین‌المللی منعکس می‌شوند اما ترور اخیر شیخ سعید افندی، روحانی میانه رو مسلمان این منطقه، خشونت‌ها را تشدید کرده و تهدید بروز جنگ داخلی در این جمهوری در خاک روسیه را به شدت افزایش داده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این هفته هشدار داد که خرابکاران و تروریست‌ها موفق نخواهند شد تا یک روسیه قوی، متحد و چند ملیتی را شکست دهند.

خبرگزاری فرانسه می گوید خشونت‌های مذهبی در جمهوری داغستان و افزایش تهدیدها علیه مسلمانانی که با دولت روسیه همکاری می‌کنند، باعث شده تا تلاش ولادیمیر پوتین برای تسلط بر این منطقه با کمک روحانیون وفادار به کرملین به خطر بیفتد.

پیکارجویان اسلامگرا در این اواخر روحانیون میانه رو در این منطقه را که از اسلام افراطی انتقاد کرده‌اند، هدف قرار می‌دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.