بشار اسد: به زمان بیشتری برای پایان دادن به بحران نیازمندیم

به روز شده:  09:24 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391
بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه

از اظهارات آقای اسد چنین بر می‌آید که او همچنان بر این باور است که کشورش به دلیل مواضع ضد غربی و ضد اسرائیلی، هدف قرار گرفته است

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه با یک تلویزیون خصوصی هوادار دولت این کشور گفته است که به زمان بیشتری برای پایان دادن به بحران موجود در کشور نیاز دارد.

آقای اسد در مصاحبه با تلویزیون دنیا، ایجاد مناطق امن در برخی نقاط کشور برای ارائه کمک‌های انساندوستانه به آوارگان را رد کرده و آنها را غیر واقع‌بینانه خوانده است.

ترکیه، همسایه سوریه اولین کشوری بوده که ایجاد چنین مناطقی را برای اسکان آوارگان پیشنهاد داده است.

رئیس‌جمهوری سوریه در این مصاحبه به پیشرفت‌های ارتش در برابر مخالفان مسلح اشاره کرده اما گفته برای پایان دادن به عملیات مخالفان، به زمان بیشتری نیاز است.

او افزوده که کشورش به جای یک مبارزه داخلی، با یک جنگ منطقه‌ای و بین‌المللی رو به رو است.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی می‌گوید از اظهارات آقای اسد چنین بر می‌آید که او همچنان بر این باور است که کشورش به دلیل مواضع ضد غربی و ضد اسرائیلی، هدف قرار گرفته است.

در همین حال مخالفان دولت سوریه می‌گویند ارتش این کشور به عملیات جدیدی علیه مخالفان مسلح دست زده که هدف از آن پس گرفتن مناطقی است که در کنترل مخالفان قرار دارند.

روز گذشته، مناطقی در دمشق، پایتخت سوریه، حلب، و ادلب درشمال غربی سوریه هدف گلوله باران شدید نیروهای دولتی قرار گرفتند.

'نگرانی، طبیعی است'

بشار اسد در مصاحبه خود با تلویزیون خصوصی دنیا گفته است این که "همه نگران کشورشان باشند، طبیعی است، اما شورشیان، نخواهند توانست ترس را اشاعه دهند، آنها هرگز قادر به این کار نخواهند بود."

آوارگان سوری

روزانه ۵ هزار آواره سوری به مرز ترکیه می رسند

آقای اسد همچنین مقامات ارشد دولتی و نظامی این کشور را که طی چند ماه گذشته از ساختار حکومت خارج شده و به مخالفان پیوستند، به تمسخر گرفت و گفت خروج آنها در وهله اول "پاکسازی درونی دولت" و در نهایت، پاکسازی کشور به طور کلی است.

بشار اسد در مورد شایعات مربوط به محل اقامت او پس از بمبگذاری ماه ژوئیه در دمشق و کشته شدن چند مقام بلندپایه دولتی ، گفت که مصاحبه خود با تلویزیون دنیا را از کاخ ریاست جمهوری در دمشق انجام می‌دهد.

آقای اسد در این مصاحبه پیشنهاد احمد داووداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مورد ایجاد مناطق امن تحت نظارت سازمان ملل در داخل سوریه را رد کرد و گفت ایجاد چنین مناطقی اصولا مطرح نیست و ارائه این پیشنهاد از سوی کشورهای متخاصم و دشمن سوریه صورت گرفته است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته اذعان کرد که بدون ایجاد مناطق پرواز ممنوع، ایجاد مناطق امن در داخل سوریه، امکان پذیر نخواهد بود.

او در مصاحبه‌ای گفت که اقدام در این زمینه بسیار پیچیده است و بدون توافق با ترکیه و سایر کشورها امکانپذیر نخواهد بود.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان هشدار داده که بیش از ۲۰۰ هزار نفر دیگر از شهروندان سوریه درصدد فرار از درگیری‌ها و ورود به ترکیه هستند. در حال حاضر ترکیه میزبان دهها هزار پناهنده سوری است.

این نهاد سازمان ملل گفته است که روزانه ۵ هزار آواره سوری به مرز ترکیه می رسند در حالی که این رقم در اوائل ماه جاری، تنها ۵۰۰ نفر در روز بود.

گفته می شود که بیش از یک میلیون نفر در سوریه به علت بحران سیاسی این کشور بیجا شده‌اند و بیش از دو و نیم میلیون نفر نیز نیازمند کمک‌‌های بشردوستانه هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.