ترکیه طرح ایجاد منطقه امن در سوریه را پیگیری می‌کند

به روز شده:  17:43 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

بشار اسد می‌گوید که کشورش با یک جنگ منطقه‌ای و بین‌المللی روبروست

ترکیه اعلام کرده است که طرح خود را مبنی بر ایجاد منطقه‌ای امن برای اسکان آوارگان سوری در داخل خاک سوریه پی گیری خواهد کرد. این طرح با مخالفت بشار اسد روبه‌رو شده است.

ترکیه اولین کشوری است که از سازمان ملل خواسته است که برای اسکان کسانی که از جنگ میان نیروهای دولت سوریه و مخالفان دولت بشار اسد گریخته اند، منطقه امنی در نظر گرفته شود.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته است که این موضوع را در جلسه شورای امنیت سازمان ملل در روز پنجشنبه دنبال خواهد کرد.

ترکیه در حال حاضر میزبان ۸۰ هزار پناهجویی است که از زمان آغاز نا آرامی ها در سوریه در ماه مارس سال گذشته به آن کشور گریخته اند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در گفت و گو با یک شبکه تلویزیونی حامی دولت این کشور، گفته است که طرح ایجاد منطقه امن برای پناهندگان در نزدیکی مرز ترکیه نه عملی است و نه واقع بینانه.

رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبه با تلویزیون دنیا به پیشرفت‌های ارتش در برابر مخالفان مسلح اشاره کرده، اما گفته که برای پایان دادن به عملیات مخالفان، به زمان بیشتری نیاز است.

او افزوده که کشورش به جای یک مبارزه داخلی، با یک جنگ منطقه‌ای و بین‌المللی رو به رو است.

بشار اسد: سوریه به جای یک مبارزه داخلی، با یک جنگ منطقه‌ای و بین‌المللی رو به رو است

آقای اسد در این مصاحبه پیشنهاد آقای داووداوغلو در مورد ایجاد مناطق امن تحت نظارت سازمان ملل در داخل سوریه را رد کرد و گفت ایجاد چنین مناطقی اصولا مطرح نیست و ارائه این پیشنهاد از سوی "کشورهای متخاصم" و "دشمن سوریه" صورت گرفته است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته گفت که بدون ایجاد مناطق پرواز ممنوع، ایجاد مناطق امن در داخل سوریه، امکان پذیر نخواهد بود.

او در مصاحبه‌ای گفت که اقدام در این زمینه بسیار پیچیده است و بدون توافق با ترکیه و سایر کشورها امکان‌پذیر نخواهد بود.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان هشدار داده که بیش از ۲۰۰ هزار نفر دیگر از شهروندان سوریه درصدد فرار از درگیری‌ها و ورود به ترکیه هستند.

این نهاد سازمان ملل گفته است که روزانه ۵ هزار آواره سوری به مرز ترکیه می رسند در حالی که این رقم در اوائل ماه جاری، تنها ۵۰۰ نفر در روز بود.

گفته می شود که بیش از یک میلیون نفر در سوریه به علت بحران سیاسی این کشور بی خانمان شده‌اند و بیش از دو و نیم میلیون نفر نیز نیازمند کمک‌‌های بشردوستانه هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.