حکم یولیا تیموشنکو، رهبر مخالفان اوکراین تائید شد

به روز شده:  14:04 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

هواداران یولیا تیموشنکو می گویند که محکومیت او "انگیزه سیاسی" دارد

دیوان عالی اوکراین تقاضای تجدیدنظر یولیا تیموشنکو، رهبر مخالفان و نخست وزیر سابق این کشور را که در زندان به سر می برد، رد کرده است.

او که در اکتبر سال گذشته به اتهام سوءاستفاده از قدرت دستگیر شد، به ۷ سال زندان محکوم شده که دادگاه روز چهارشنبه این حکم را تائید کرده است.

تیموشنکو در دادگاه اولیه محکوم شد که در هنگام امضای یک قرارداد گازی با روسیه در سال ۲۰۰۹، از حدود اختیارات خود فراتر رفته و از موقعیت سیاسی خود سوءاستفاده کرده است.

مخالفان او بر این عقیده بودند که این قرارداد گازی با روسیه باعث شد اوکراین منابع مالی قابل توجهی را از دست بدهد.

این در حالی است که هواداران او معتقدند که این محکومیت از "انگیزه‌های سیاسی" مخالفانش نشأت گرفته است.

تیموشنکو پس از آنکه در سال ۲۰۱۰ در انتخابات ریاست جمهوری از رقیبش، ویکتور یانوکویچ با اختلاف کمی شکست خورد، متهم شد که به منافع ملی اوکراین خیانت کرده است.

یولیا تیموشنکو که از چهره‌های شاخص انقلاب نارنجی اوکراین در سال ۲۰۰۴ میلادی به شمار می‌رود

اما او اتهاماتی را که علیه‌اش مطرح شده، رد کرده و طرح آنها را نوعی انتقام از سوی یانوکویچ، رئیس جمهور کنونی اوکراین خوانده است.

آقای یانوکویچ برخلاف تیموشنکو و ویکتور یوشچنکو، رئیس جمهور پیشین اوکراین، که سیاست‌های هم سو با ناتو و اتحادیه اروپا داشتند، روابط نزدیکی با روسیه دارد.

در همین حال دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ در فرانسه بررسی پرونده تیموشنکو را آغاز کرده است.

تیموشنکو که از چهره‌های شاخص انقلاب نارنجی اوکراین در سال ۲۰۰۴ میلادی به شمار می‌رود، دو دوره به عنوان نخست وزیر در قدرت بوده است.

او در ماه آوریل در آستانه برگزاری جام ملتهای اروپا در اوکراین و لهستان در اعتراض به سوءرفتار ماموران با او در زندان، دست به اعتصاب غذا زد و به بیمارستان منتقل شد.

از تیموشنکو تصاویری منتشر شد که در آن زخم‌هایی بر تنش دیده می‌شد. او گفته بود که در زندان مورد حمله قرار گرفته و کتک خورده است.

او که اکنون در بیمارستانی در شهر خارکوف بستری است می‌گوید که به شدت تحت نظر است و مقامات تدابیر لازم برای درمان او را نادیده گرفته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.