استقبال گرم تماشاگران از فیلم "عمر خیام" در خجند

به روز شده:  11:50 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

فیلم "عمر خیام" از استقبال گرم تماشاگران در شهر خجند برخوردار شد

در شهر خجند، مرکز ولایت سغد تاجیکستان، نخستین نمایش فیلم مستند "عمر خیام"، ساخته صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی بی سی، دایر شد.

این فیلم بعد از ظهر روز سه‌شنبه‌ ۲۸ اوت در کاخ مطبوعات شهر خجند به نمایش درآمد و حدود ۸۰ نفر از فرهنگیان و روزنامه‌نگاران ولایت سغد تماشاگران اصلی این فیلم بودند.

در این فیلم مستند که حدود یک ساعت طول دارد، دانشمندان سرشناس جهانی و فرهنگیان و آوازخوانها در باره جایگاه آثار عمر خیام، شاعر بزرگ پارسیگو، گفتگو می‌کنند و تصاویری از کتب آثار خیام که به زبانهای مختلف به چاپ رسیده‌اند، منعکس شده است.

صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی بی سی و تهیه‌کننده این فیلم که امروزها در تاجیکستان به سر می‌برد، می‌گوید که از استقبال فرهنگیان تاجیک از فیلمش در شهر خجند راضی است.

وی گفت: “فرزانه، شاعر سرشناس تاجیک، بعد از نمایش فیلم نزدم آمد و گفت که در فیلم پیام مدرن عمر خیام بخوبی انعکاس یافته است. وی گفت که پیام خیام در ۹۰۰ سال قبل پیامی مدرن بود و حالا در قرن ۲۱ نیز پیامی مدرن است. من خیلی خوشحال شدم که شخصیتی به مثل شاعر فرزانه فیلم را پسندید.”

بعد از نمایش فیلم، تماشاچیان بیش از یک ساعت با صادق صبا، سازنده فیلم و مسئولان دیگر بی بی سی صحبت آراستند و از آنها سؤالهایی در مورد تهیه فیلم و زندگی عمر خیام مطرح کردند.

آقای صبا می‌گوید که یکی از تماشاگران فیلم از آنها سؤال کرد که آیا عمر خیام در زندگی واقعا می می‌نوشید یا خیر؟

وی افزود: “من فکر کردم و گفتم که آره! من دلیل ندارم بگویم نه، چون می خوردن در آن زمان شاید بد نبوده است. و شاید خیام، که با دوستانش می‌نشست و رباعی خوانی می‌کرد، آنها می هم می‌نوشیدند.”

آقای صبا همچنین افزود که یکی دیگر از سؤالات مطرح شده بعد از نمایش فیلم “عمر خیام” این بود که چرا از دانشمندان تاجیک در این فیلم استفاده نشده است.

او می‌گوید: “من گفتم که ما دوست داشتیم که خیام را بیشتر برای جهانیان معرفی کنیم و از این لحاظ صحبتها بیشتر با دانشمندان کشورهای جهان صورت گرفت.”

فیلمی در باره تاجیکان

اما صادق صبا می‌گوید که قصد دارد در تاجیکستان فیلمی در باره زندگی مردم عادی تهیه کند.

آقای صبا می‌گوید که آرزو دارد فیلمی را در تاجیکستان در باره زندگی مردم عادی تهیه کند

آقای صبا گفت: “من قبلاً فیلمی با نام “ایران من” که از زندگی مردم در این کشور حکایت می‌کرد، ساختم و بعد از سفر به تاجیکستان و بویژه دیدن بازار شهر خجند و گفتگو با مردم آن جا به این نتیجه رسیدم که در آینده فیلمی را که تواند به جهانیان مردم تاجیکستان را آشنا سازد، تهیه کنم.”

به گفته رئیس بخش فارسی بی بی سی، وی تصمیم دارد که در این فیلم زندگی مردم در سراسر تاجیکستان را منعکس کند و در فیلم با دانشمندان و فرهنگیان در مورد آداب و سنن مردم صحبتهایی انجام دهد.

آقای صبا معتقد است که مردم معمولی در تاجیکستان در مقایسه‌ با ایران و افغانستان به ادبیات و آثار نیاکان علاقه بیشتری دارند.

او افزود: “این افتخاری که مردم در تاجیکستان به رودکی و کمال خجندی می‌کنند و حافظ و سعدی را که از این جا دور، در شیراز زیسته‌اند، تاجیک می‌گویند، قابل توجه است.”

نمایش فیلم “عمر خیام” در شهر خجند در چارچوب جشنواره نمایش فیلمهای بی بی سی در تاجیکستان صورت می‌گیرد. در چارچوب این جشنواره از ۳۱ اگوست تا ۲ سپتامبر پنج فیلم مستند بی بی سی در تاجیکستان به نمایش خواهند درآمد.

فیلم مستند "عمر خیام" هم که تیلیویزییون فارسی بی بی سی آن را در سال ۲۰۱۱ تهیه کرده است، روز ۳۱ اوت در خانه سینما در شهر دوشنبه نمایش داده خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.