اتهامات تازه دادستانی تاجیکستان علیه حزب نهضت اسلامی

به روز شده:  17:11 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391
نمایه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان

نشریه‌های دولتی تاجیکستان در این اواخر مطالب زیاد انتقادی در باره حزب نهضت اسلامی تاجیکستان منتشر کرده اند

در اطلاعیه ای، که دادستانی کل تاجیکستان روز چهارشنبه ۲۹ اوت در باره سنجش فعالیت احزاب سیاسی انتشار داد، اتهامات دیگری نیز علیه حزب نهضت اسلامی، عمده ترین حزب مخالف دولت در تاجیکستان، مطرح شده است.

دادستانی کل تاجیکستان شیریک کرمخدایف، رئیس بخش محلی حزب نهضت اسلامی در شهر خاروغ را، به مقاومت با نیروهای دولتی متهم کرده است.

در این اطلاعیه آمده است، که آقای کرمخدایف عضو گروه مسلح امامنظر امامنظراف بوده و در درگیری های اخیر در شهر خاروغ علیه نیروهای دولتی "با استفاده از یراقهای (اسلحه) آتشفشان و دیگر واسطه‌های ترکنده به مقابل نهادهای حکومتی مقاومت مسلحانه" کرده است.

طبق ادعای مقامهای دادستانی، آقای کرمخدایف شام ۲۳ ژوئیه سال جاری در شهر خاروغ با برادر امامنظر امامنظراف در قهوه‌خانة “الیاش” دیدار داشته و رهبر یک گروه ۲۱-نفری سلاح‌بدستان تعیین شده است.

در اطلاعیة داده استانی کل تاجیکستان بیشتر به فعالیتهای به گفتة دادستانی “غیریقانونیی” حزب نهضت اسلامی اشاره‌ شده و این نهاد عمدتا "کمبودیها و نارسایها" در فعالیت این حزب مخالف را برشمرده است.

گفته می‌شود، که در طول چند سال اخیر برخی از فععالان این حزب به اتهام همکاری با گروههای ممنوع افراط گرا و تروریستی محاکمه و روانه زندان شده‌اند.

از جمله، دادستانی از حسن‌الدین دولت اف، رئیس بخش حزب نهضت در ناحیه رشت، یادآور می‌شود، که به جرم همدستی با برادرش "علی بیدکی"، یکی از رهبران گروه های مسلح ضد دولت روانه زندان شده بود.

در این اطلاعیه از نذر‌الدین سفرزاد، از اعضای فععال حزب نهضت اسلامی و ساکن ده ناودانک ناحیه رشت نیز نام برده می‌شود که "برای جنایت های اکستریمیستی-تروریستی با حکم دادگاه محکوم شده است."

همچنین، اسامی برخی از ساکنان ولایت سغد، که به ادعای داداستانی کل تاجیکستان اعضای حزب نهضت بوده‌اند، ولی با گروههای ممنوع، نظیر جنبش اسلامی ازبکستان، همکاری داشته و دست به اعمال جنایی زده‌اند، نیز آورده شده است.

دادستانی همچنین این موضوع را مطرح کرده است، که به چه دلیل در یکی از ورقه‌های حزب تحریر، گروه دیگر ممنوع در تاجیکستان، در کنار سازمانهای تروریستی نام حزب نهضت نیز درج شده است.

در این اطلاعیه همچنین اطلاعاتی در باره نتایج بازرسی فعالیت برخی از احزاب سیاسی دیگر تاجیکستان آورده شده است.

دادستانی ادعا دارد، که حزب حاکم خلق دموکرات و حزب کمونیست تاجیکستان "کمبود را برطرف کرده‌اند" ولی "راهبریت حزب نهضت اسلامی با هر گونه بهانه‌ها، بر خلاف طلبات قانون‌‌گذاری، تا به امروز عاید قانون ویرانکنی های در فعالیت آنها آشکار کردشده، چاره‌اندیشی" نکرده است.

بازرسان از جمله آشکار کرده‌اند، که کارگزاری در بخشهای این حزب در نواحی و شهرهای کشور طبق طلبات قانون صورت نمی‌گیرد. شماری از اعضای جدید به عضویت این حزب پذیرفته می‌شوند، ولی اسناد ضروری در این مورد تهیه نمی‌شود.

دادستانی می‌گوید: "چنانچه، طی سالهای ۲۰۱۰ - ۲۰۱۱ با قرارهای (مصوبه‌های) بخش حزب در شهر اسفره به عضویت آن ۶۰۰ نفر قبول کرده شده باشد هم، در این خصوص تنها نسبت ۸۰ نفر مواد موجود هست و خلاص."

گذشته از این، دادستانی ادعا دارد، که برخی از اعضای این حزب سالها حق عضویت نمی‌سپارند، ولی از حزب خارج نشده‌اند: "چنین حالتهای صرف نظر کردن طلبات آیین‌‌نامه تنها به مقصد زیاد نشان دادن شمارة اعضای حزب به عمل برآورده می‌شود."

در مورد فعالیت بخش حزب نهضت اسلامی در شهر خاروغ دادستانی از قول شیریک کرمخدایف آورده است، که "یگان مبلغ از حساب اعضاهقی به حزب نسپاریده است، برعکس کارمندان بخشهای حزب در شهر خاروغ و گردو اطراف آن توسط او هر ماه ۶۰۰ سامانی از حساب حزب نهضت اسلامی می‌گرفته‌اند."

دادستانی کل تاجیکستان حزب نهضت اسلامی را به نپرداختن ‌انداز یا مالیات نیز متهم کرده است.

مسئولان حزب نهضت اسلامی در تماسی تلفونی با بی بی سی گفتند اتهاماتی، که در بیانیة دادستانی کل تاجیکستان مطرح شده، جدی است و در زودترین فرصت این موضوع در جلسه ریاست حزب بررسی شده و حزب نهضت اسلامی به این بیانیه واکنش رسمی نشان خواهد داد.

این در حالیست، که این حزب قبلاً بازرسی فعالیت خود از سوی دادستانی کل تاجیکستان را غیرقانونی خوانده و به دادگاه شکایت برده بود. هرچند دادگاه ناحیه سینای شهر دوشنبه درخواست حزب نهضت اسلامی را قانع نساخت، ولی مسئولان حزبی در صددند به دادگاه استینافی شکایت ببرند.

از سویی دیگر، نشریه‌های دولتی تاجیکستان پیوسته درباره فعالیت حزب نهضت اسلامی و رهبران آن مطالب انتقادی منتشر می‌کنند، که مؤلفان آنها معمولاً اسمهای مستعار دارند.

حزب نهضت اسلامی تنها حزب مذهبی و از عمدته رین احزاب مخالف دولت در تاجیکستان به شمار می‌رود. تحلیلگران می‌گویند، که این حزب از نفوذ گسترده‌ای در میان مردم، بویژه مذهبیان، برخوردار است.

حزب نهضت اسلامی نیروی اصلی مخالف در زمان جنگ داخلی پنج‌ساله در سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۷ در تاجیکستان بود. مسئولان حزب نهضت اسلامی در سالهای اخیر از آنچه فشار گسترده بر اعضا و جانبداران حزب می‌خوانند، بارها ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.