انتقاد ترکیه از 'انفعال' شورای امنیت در برابر بحران سوریه

به روز شده:  23:08 گرينويچ - پنج شنبه 30 اوت 2012 - 09 شهریور 1391
خودرو سازمان ملل در سوریه

داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه از عدم حضور وزراى خارجه تعدادى از کشورهاى عضو و 'بى عملى' شوراى امنیت در بحران سوریه به شدت انتقاد کرده است.

شوراى امنیت سازمان ملل متحد به دعوت فرانسه، رئیس دوره اى این شورا، بعد از ظهر پنجشنبه ۳۰ اوت (نهم شهریور) براى بررسى بحران انسانى ناشى از درگیرهاى در سوریه تشکیل جلسه داد.

فرانسه از وزراى خارجه کشورهاى عضو شورا و همسایگان سوریه که پناهجویان آن کشور را پذیرفته اند دعوت کرده بود براى شرکت در این جلسه به نیویورک بیایند.

از میان پنج کشور عضو دایم شوراى امنیت تنها وزیر خارجه بریتانیا به دعوت وزیر خارجه فرانسه پاسخ مثبت داد ولى آمریکا، سوریه و چین در حد سفیر در آن شرکت کردند.

وزراى خارجه ترکیه، اردن و لبنان به همراه معاون وزیر خارجه عراق از وضعیت پناهندگان سورى در کشورشان به شورا گزارش دادند.

داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه در آغاز این جلسه به تندى از عدم حضور وزراى خارجه تعدادى از کشورهاى عضو و 'بى عملى' شوراى امنیت در بحران سوریه به شدت انتقاد کرد.

او گفت: "جامعه بین المللى تا کى می خواهد بنشیند و شاهد کشتار جمعى مردم در سوریه باشد؟ آیا ما می خواهم تجربه کوزوو و غزه را تکرار کنیم؟"

وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت کشورش تا این لحظه بیش از هشتاد هزار پناهنده را اسکان داده است و ۱۰ هزار نفر دیگر همچنان در مرز این کشور منتظر ورود به اردوگاه هاى پناهندگان هستند. او از جامعه بین المللى خواست براى کمک رسانى به تعداد روز افزون پناهجویان به یارى ترکیه بیاید.

آقاى اوغلو "جنایت هاى" دولت سوریه را عامل اصلى تشدید بحران پناهجویان دانست.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در این جلسه گفت کشورش تا به امروز ٤٦ میلیون دلار به صندوق ویژه سازمان ملل براى امداد رسانى به بیش از دو میلیون غیر نظامى در داخل و خارج از سوریه کمک کرده است.

مقامات سازمان ملل در این جلسه گفتند فقط نیمى از وعده هاى مالى وعده داده شده به صندوق کمک هاى انسان دوستانه به پناهندگان سورى و غیر نظامیان داخل خاک سوریه پرداخت شده است.

آنها تعداد سورى هایى که از آغاز اعتراضات علیه دولت بشار اسد از کشورشان گریخته اند را بیش از ٢٤٠ هزار نفر تخمین زدند.

وزیر خارجه ترکیه پیش از این خواستار ایجاد یک منطقه امن در درون خاک سوریه شده بود. وزراى خارجه بریتانیا و فرانسه گفتند هیچ گزینه اى را کنار نمی گذارند ولى اختلافات موجود با روسیه و چین تصویب قطعنامه اى که اجازه ایجاد منطقه امن بدهد را با موانع جدى روبه رو کرده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل هم در این جلسه تشکیل چنین منطقه اى را پیچیده و نیازمند بررسى دقیق دانست.

اخضر ابراهیمى نماینده جدید سازمان ملل و اتحادیه عرب در بحران سوریه که روز شنبه رسما کار خود را آغاز می کند هم در این جلسه شرکت داشت ولى سخنرانى نکرد.

وزیر خارجه فرانسه پس از این جلسه در پاسخ به پرسشهاى خبرنگاران سخنان فرانسوا اولاند، ریس جمهورى جدید کشورش که گفته بود در صورت اتحاد مخالفان بشار اسد آماده است آنها را به رسمیت بشناسد را تکرار کرد. او گفت در صورتى که بشار اسد از سلاح هاى شیمیایى علیه مخالفان استفاده کند بلافاصله با واکنش تند فرانسه و متحدینش رو به رو خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.